این روزها خیلی از کارمندان و رانندگان از پشتی طبی استفاده می کنند. استفاده فراگیر از پشتی طبی زیاد هم عجیب نیست چرا که بیماری های مرتبط با سیستم اسکلتی عضلانی همچنان در حال افزایش است و بسیاری از افراد به این فکر می کنند چطور از کمردرد، گردن درد و بیماری های ستون فقرات جلوگیری کنند.

همیشه زمان و انرژی کافی برای اینکه به طور منظم سلامتی مان را چک کنیم نداریم. افراد کمی هر روز ورزش می کنند به همین دلیل محصولات ارگونومی تا این اندازه مورد توجه قرار می گیرند.

در هر حال قبل از خرید یک پشتی طبی تفاوت های جزئی بین پشتی های طبی را مطالعه کنید تا بتوانید مناسب ترین پشتی طبی را برای خودتان انتخاب کنید.

چرا هنگام نشستن به پشتی طبی نیاز دارید؟

کمردرد یکی از معمولترین دردهایی است که اغلب مردم مخصوصا کارمندان و رانندگان به خاطر نشستن های طولانی مدت آن را تجربه می کنند. شیوع کمردرد را در واقع باید به گردن زندگی های کم تحرک انداخت. بسیاری از کارکنان امروزه مجبور به نشستن های طولانی مدت هستند. متخصصین IT، رانندگان و حسابداران جزء این مشاغل هستند.

نشستن طولانی مدت در برابر مانیتور کامپیوتر در یک موقعیت نادرست و پوسچر نامناسب روی ستون فقرات تاثیر می گذارد بنابراین ریسک ابتلا به بیماری های مرتبط با سیستم اسکلتی عضلانی بسیار بالاست.

پشتی طبی باید بتواند انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کند چرا که در مدت نشستن ستون فقرات شکل طبیعی خود را از دست می دهد. ستون فقرات در شکل طبیعی خود کمترین فشار را تحمل می کند. وقتی ستون فقرات از شکل طبیعی خود خارج شد، عملکرد طبیعی خود را هم از دست می دهد. ستون فقرات علاوه بر کمردرد دچار بیماری های متعددی می گردد که درمان آنها ساده نیست و پر هزینه است. یک پشتی طبی فشار را از روی ستون فقرات بر می دارد. بخش لامبار یا ستون فقرات کمری راحت تر می شود، فرد کمتر خسته می شود و در نهایت احساس بهتری خواهید داشت.

در هر حال حمایت مناسب از کمر تنها چیزی که شما لازم دارید نیست. برای داشتن یک متابولیسم درست در بدنتان حرکات بدنی را به طور روزمره انجام دهید و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. ستون فقرات بدون هریک از اینها نمی تواند به اختلالات ستون فقرات غلبه کند.

چه وقت استفاده از پشتی طبی توصیه می شود؟

استفاده از پشتی طبی توسط تمامی متخصصین برای نشستن های طولانی مدت توصیه می شود. همچنین پشتی های طبی در دوره توانبخشی بعد از صدمات وارده به ستون فقرات توصیه می شود و به عنوان یک وسیله درمانی مکمل در درمان بیماری های ستون فقرات استفاده می گردند.

چه نوع پشتی طبی انتخاب کنید؟

هدف از استفاده از پشتی طبی حفظ انحنای طبیعی ستون فقرات است پس از پشتی های طبی خیلی نرم استفاده نکنید چون این پشتی های طبی نمی توانند ستون فقرات شما را در وضعیت صحیح نگه دارند. پشتی طبی باید مثل سدی پشت لگن قرارگیرد و مانع از چرخش لگن به عقب و خم شدن ستون فقرلت شود در عین حال باید پشتی طبی شما راحت باشد.

هنگام نشستن کاملا به صندلی تکیه کنید تا وزن بدنتان به صندلی منتقل شود و اسکلت بدن مجبور به تحمل این وزن نباشد در غیر اینصورت دچار آسیب های اسکلتی عضلانی خواهید شد. هنگام خرید پشتی طبی دقت کنید پشتی طبی به اندازه ای ضخیم نباشد که مانع ازتکیه دادن شما به صندلی شود و ران ها کاملا روی نشیمنگاه صندلی قرار گیرند. فاصله بین پشت زانوها تا لبه صندلی نباید بیشتر از 2 تا 4 سانتیمتر باشد در غیر اینصورت به زانو درد و کمردرد مبتلا خواهید شد.

در پایان متذکر می شویم داشتن یک پشتی طبی مناسب به این معنی نیست که تمام روز را به آن بچسبید. نباید پشتی طبی  شما را تشویق به نشستن طولانی مدت کند چون بی تحرکی  خود از مهمترین عوامل کمردرد و دردهای اسکلتی عضلانی است.