چکیده: شما می توانید یک طراح و یا برنامه نویس باشید یا کسی که عاشق گیم است. در این صورت حتما بارها مچ درد مانع از کار شما شده است . خم شدن مچ هنگام کار با صفحه کلید و موس می تواند منجر به ابتلا به سندرم تونل کارپال در افراد شود . حرکات تکراری مچ دست هنگام کار با موس نیز دیگر دلیل ابتلا به سندرم تونل کارپال است. توجه به نکات ارگونومی هنگام کار با کامپیوتر برای جلوگیری از ابتلا به سندرم تونل کارپال توصیه می شود.

سندرم تونل کارپال چیست؟

تونل کارپال یک مسیر باریک روی مچ در سمت کف دست است که از استخوان و رباط تشکیل شده است. عصبی که از میان آن می گذرد حرکت و حس را در انگشت شست و سه انگشت اول دست کنترل می کند.عصب از میان این مسیر یا راه رو در امتداد با تاندون ها به انگشت ها می رسد. وقتی این عصب تحت فشار قرار می گیرد، نتیجه بی حسی، مور مور شدن، ضعف  یا درد در دست خواهد بود که به ان سندرم تونل کارپال می گویند.

وقتی مچ دست در حالت نامناسب قرار بگیرد، فضای کافی برای عصب مدیان (عصب میانی) وجود ندارد و به این عصب فشار وارد می‌شود. همچنین وقتی این تونل ملتهب شود یا آسیب ببیند، به عصب هم صدمه وارد خواهد شد که بی‌حسی و ضعف و درد در انگشت‌ها را به دنبال دارد.

نشانه های ابتلا به سندرم تونل کارپال

 • مور مور شدن دست

سندرم تونل کارپال به آهستگی توسعه پیدا می کند. در ابتدا شب هنگام یا صبح، هنگام بیدار شدن از خواب، متوجه آن می شوید. این احساس چیزی شبیه به خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست است. در طول روز، هنگام بلند کردن اجسام و برداشتن آنها احساس درد یا مور مور شدن دارید. حرکت دادن و تکان دادن انگشتان در این مواقع می تواند کارساز باشد.

 • سستی دست

در این مرحله سندرم تونل کارپال پیشرفت کرده است. کم کم در شست و دو انگشت اول دست احساس ضعف می کنید و ممکن است مشت کردن دست یا گرفتن اجسام برایتان مشکل باشد. گاهی اجسام از دستتان می افتد. انجام دادن بعضی از کارها مثل کار با وسایل آشپزخانه و یا بستن دکمه های لباس برایتان مشکل است.

 • بی حسی در دست

سندرم تونل کارپال می تواند در دست ها بی حسی ایجاد کند . بعضی افراد احساس می کنند در دست ها تورم دارند اگر چه که هیچ تورمی دیده نمی شود. حساسیت دست این افراد نسبت به گرما و سرما کاهش پیدا می کند.

چه کسانی بیشتر به سندرم تونل کارپال مبتلا می شوند؟

 • زنان سه برابر بیشتر از مردان به سندرم تونل کارپال مبتلا می شوند. بعضی بیماری های خاص ریسک ابتلا به مچ درد و سندرم تونل کارپال را افزایش می دهد.
 • دیابت، درد مفاصل، کم کاری تیروئید، روماتیسم مفصلی
 • بارداری
 • رگ به رگ شدگی یا شکستگی مچ

احتمال ابتلا به سندرم تونل کارپال در بعضی از مشاغل

شما می توانید یک طراح و یا برنامه نویس باشید یا کسی که عاشق گیم است. در این صورت حتما بارها مچ درد مانع از کار شما شده است . خم شدن مچ هنگام کار با صفحه کلید و موس می تواند منجر  به ابتلا به سندرم تونل کارپال در افراد شود . حرکات تکراری مچ دست هنگام کار با موس نیز دیگر دلیل ابتلا به سندرم تونل کارپال است. توجه به نکات ارگونومی هنگام کار با کامپیوتر برای جلوگیری از ابتلا به سندرم تونل کارپال توصیه می شود. 

خم شدن مچ،هنگام کار با موس، باعث ابتلا به مچ درد می شود. با  خم شدن دست، به عصبی که از مچ دست عبور می کند فشار می آید که نتیجه بی حسی ، مور مور شدن، ضعف یا درد در دست خواهد بود بنابراین باید دست و مچ کاملا در یک راستا قرار بگیرند.  شما بارها سعی کرده اید برای رهایی از این مشکل از موس پدهای معمول  استفاده کنید اما محدود شدن موس در فضای موس پد ، حرکات تکراری مچ شما را بیشتر کرده است و درد دستتان تشدید شده . برای جلوگیری از ابتلا به سندرم تونل کارپال ، این مچ دردها را جددی بگیرید.

اگر سندرم تونل کارپال درمان نشود …

در ابتدای بیماری، علائم سندرم تونل کارپال می آیند و می روند اما وقتی بیماری وخیم می شود، علائم طولانی تر خواهند بود. درد ممکن است در طول دست و تا شانه ها جریان پیدا کند . اگر در طولانی مدت، سندرم تونل کارپال درمان نشود، می تواند به ایجاد آتروپی (تحلیل عضلات) در شست دست بیانجامد. در این مرحله از سندرم تونل کارپال، قدرت و حساسیت انگشتان هرکز دوباره به حالت اول بازنمی گردد.

مچ درد همیشه سندرم تونل کارپال نیست

چندین بیماری وجود دارند که علائمی شبیه به سندرم تونل کارپال از خود بروز می دهند از جمله:

چگونه می توان از سندرم تونل کارپال جلوگیری کرد؟

روش های زیر برای جلوگیری از ابتلا به سندرم تونل کارپال مطرح هستند.

 • قرارگیری بدن در پوسچر صحیح
 • استفاده از محصولات ارگونومیک در محیط کار
 • حرکات کششی دست و مچ ها به طور منظم
 • ایجاد وقفه در ساعات کار و انجام حرکات ورزشی روی بازوها، پاها، کمر و تغییر پوزیشن بدن در طول روز