در شهرهای پر ترافیک امروزی ساعات زیادی را در خودرو  نشسته هستیم، رانندگان وسایل نقلیه عمومی بیشتر از هر گروه دیگری در معرض آسیب های نشستن های طولانی مدت مثل ابتلا به گردن درد، کمردرد و فتق دیسک هستند  بنابراین باید ارگونومی خودرو را فرا بگیریم. در اینجا می توانید نشستن  درست در خودرو را به صورت تصویری و ساده بیاموزید. در نظر داشته باشید به نشستن درست همچون یک سیستم بهم مرتبط نگاه کنید و هیچ مرحله ای را حذف نکنید.

توجه کنید درست نشستن مجوزی برای نشستن های طولانی مدت نیست.  از هر فرصتی برای حرکت استفاده کنید

صندلی تان را تا حدی جلو بکشید که پاها به راحتی به پدال ها برسد و بتوانید به پشتی صندلی تکیه کنید.  فاصله صندلی تا پدال باید طوری تنظیم شود که زانوها کمی خم ( در حدود 120 درجه) قرار گیرند. فاصله پشت زانو ها تا لبه صندلی باید حدود 2 انگشت باشد.     

ارتفاع صندلی تان را بالا ببرید تا جایی که بتوانید مسیر را به راحتی ببینید و لگن و زانوها در یک راستا باشند. از آنجایی که اکثر صندلی ها قابلیت تنظیم ارتفاع ندارند می توانید از یک به نشین مناسب استفاده کنید. در نظر داشته باشد ارتفاع صندلی تان را تا حدی بالا نبرید که برای دیدن مسیر مجبور به خم کردن سر باشید. همچنین برای کاهش درد نشیمنگاهی در هنگام رانندگی و کاهش ارتعاشات خودرو، روی صندلی اتومبیل به نشین قرار دهید

پشتی صندلی تان را تا اندازه ای بخوابانید که در زاویه 100 درجه بنشینید. نشستن در این زاویه فشار وارد بر ستون فقرات کمری را کاهش خواهد داد و احساس راحتی خواهید کرد. اگر با خواباندن پشتی صندلی و هنگام چرخاندن فرمان اتومبیل ، مجبور به برداشتن شانه ها از صندلی شدید، مطمئن شوید که پشتی صندلی تان را خیلی خوابانده اید .
اگر هنگام رانندگی به جلو خم می شوید ، پشتی صندلی تان را کمی راست تر کنید . دست شما باید به راحتی به فرمان اتومبیل برسانید و آرنج تان کمی هنگام گرفتن فرمان خم باشد.

تصور کنید فرمان اتومبیل صفحه ساعت است . دست چپ تان را روی ساعت 9 و دست راست تان را روی ساعت 3 بگذارید . در این صورت تسلط کامل به فرمان خواهید داشت. رانندگی با یک دست می تواند باعث چرخش ستون فقرات و آسیب به آن گردد.

مطالعات نشان می دهد تنظیم صحیح پشت سری اتوموبیل می تواند صدمات حاصل از تصادفات رانندگی را 24 تا 44 درصد کاهش دهد. پشت سری صندلی اتوموبیل را به اندازه ای بالا ببرید که مرکز پشت سری بالای گوش قرار بگیرد. هر چه فاصله گردن از صندلی کمتر باشد، میزان فاصله ای که سر در تصادفات رانندگی به عقب می رود محدود می گردد بنابراین تنظیم پشت سری صندلی اتومبیل و نصب محافظ گردن برای جلوگیری از آسیب به گردن در تصادفات رانندگی توصیه می شود.

هنگام رانندگی همه پشت تان باید به صندلی تکیه داده شود. به هیچ عنوان به جلو خم نشوید. اگر به پدال ها و به فرمان نمی رسید، صندلی تان را تنظیم کنید نه اینکه بدنتان را به جلو بکشید. تکیه کردن به پشتی صندلی برای حمایت از ستون فقرات و عضلات پشت ضروری است .
از آنجایی که اکثر صندلی ها نمی توانند گودی کمر را پر کنند باید از پشتی طبی استفاده کرد. کمر بیشتر وزن بالاتنه را هنگام نشستن تحمل می کند اما هیچ تکیه گاهی ندارد و بیشتر آسیب ها را همین منطقه می بیند بنابراین حتما از پشتی طبی استفاده کنید

طوری از کمربند ایمنی استفاده کنید که بند آن روی لگن قرار بگیرد.  در حوادث رانندگی احتمالی مسلما شما می خواهید بند ها به استخوان لگن تان گیر کند نه شکمتان.

دکتر مهسا پارسا( ارگونومیست) ، مریم موسوی ( مترجم).