شما تنها کسی نیستید که در دوران بارداری از کمردرد رنج می برید. 50 تا 70درصد زنان باردار دچار کمردرد هستند. کمردرد های ناشی از بارداری عموما در نیمه دوم بارداری شروع می شود و تا زمان تولد نوزاد ادامه می یابد. در بعضی از زنان کمر درد تا بعد از زایمان نیز ادامه دارد. خبر خوب این است که روش هایی برای کاهش کمردرد در دوران بارداری وجود دارد که می توانند بسیار کارساز باشد.

چرا زنان در دوران بارداری دچار کمردرد می شوند؟

 • افزایش هورمون ها

هورمون هایی که در دوران بارداری در بدن  ترشح می شوند باعث نرم شدن رباط ها و شل شدن مفاصل لگن می شوند تا بدن برای زایمان و عبور جنین از لگن آماده شود. وزن ستون فقرات روی لگن قرار گرفته است بنابراین شُل شدن مفاصل لگن باعث می شود ستون فقرات حمایتش را از دست بدهد و دچار کمردرد شوید.

 • گود شدن بیش از حد گودی کمر

هر چه جنین شما بزرگ و بزرگ تر می شود، گودی کمرتان افزایش می یابد و این فشار بسیار زیادی به عضلات، رباط ها و دیسک های ستون فقرات وارد می کند و باعث کمردرد می شود.

 • اضافه وزن

بدیهی است در دوران بارداری، وزنی که  کمر و ستون فقرات مجبور به تحمل آن است افزایش می یابد و همین امر باعث افزایش ابتلا به کمردرد می شود. گاهی اوقات کمردرد در دوران بارداری باعث می شود نتوانید فعالیت روزمره تان را انجام دهید مخصوصا اگر شاغل باشید کمردرد می تواند در انجام فعالیت هایتان مشکل ایجاد کند. یقینا هیچ زنِ موفقی نمی خواهد یک فرایند طبیعی مثل بارداری مانع از ادامه فعالیت هایش شود اما به خودتان فرصت دهید.

راه کارهای زیر برای کاهش کمردرد توصیه می شوند.

 • به اضافه وزنتان دقت داشته باشید.

وزن تان را کنترل کنید اما هر گونه رژیم غذایی در دوران بارداری برای کاهش وزن باید تحت نظارت پزشک انجام شود.

 • اجسام سنگین را بلند نکنید

اگر مجبور شدید در دوران بارداری چیزی را بلند کنید، این کار را آهسته انجام دهید. زانوهای تان را خم کنید نه کمرتان را و برای بلند شدن از پاها و دست های تان کمک بگیرید نه کمرتان.

 • کفش مناسب بپوشید

کفش های صاف و تخت مثل کفش های پاشنه بلند می توانند به ستون فقرات تان آسیب برسانند. طبق توصیه کارشناسان پاشنه کفش ها باید حداکثر حدود 5 سانتی باشند تا انحنای صحیح ستون فقرات حفظ شود و فشار وارد بر آن کاهش یابد.

 • از کمپرس گرم و سرد استفاده کنید

عضلات کمر را کمپرس سرد بدهید سپس به مدت 15 دقیقه کمپرس گرم تا کمردرد تسکین یابد.

 • از تشک خیلی نرم استفاده نکنید

اگر تشک شما خیلی نرم است می توانید با قرار دادن یک صفحه سفت زیر تشک آن را مناسب تر کنید.

 • درست بنشینید و به طرز قرارگیری ستون فقراتتان دقت کنید

از آنجایی که نشستن طولانی مدت و اشتباه فشار بسیار زیادی به عضلات، رباط ها و دیسک های کمر وارد می کنند، می توانند هر کسی را به کمردرد مبتلا کنند. این در مورد زنان باردار که بدن حساس تری دارند و مستعد کمردرد هستند بیشتر صدق می کند.  

برای جلوگیری از کمردرد هنگام نشستن در محیط کار موارد زیر را در نظر بگیرید.

کمرد دردهای دوران بارداری

نکته اول: هنگام نشستن روی صندلی (اگر مبتلا به درد و التهاب دنبالچه نیستید) راست بنشینید و به صندلی تکیه کنید. ارتفاع صندلی تان را تا حدی بالا ببرید که دست تان با زاویه قائمه، هم راستا با میز قرار گیرد.

نکته دوم: اگر پاهای تان به زمین نمی رسد حتما از یک زیرپایی استفاده کنید در غیر این صورت به کمردرد مبتلا خواهید شد.

 نکته سوم: برای کاهش درد دنبالچه از به نشین ، زیرنشیمنی، استفاده کنید. انواع به نشین ها از کمردرد نیز جلوگیری می کنند . دنبالچه در انتهای ستون فقرات قرار دارد و کاهش فشار وارد بر آن، فشار وارد بر ستون فقرات را نیز کاهش می دهد.

نکته چهارم: صندلی شما در قسمت تکیه گاه باید حتما گودی کمرتان را پر کند. از آنجایی که اکثر صندلی ها این ویژگی را ندارند، می توانید از یک پشتی طبی مناسب استفاده کنید. پشتی طبی برای خانم های باردار شاغل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به محض استفاده از پشتی طبی، احساس راحتی خواهید کرد. اگر دوست دارید بدانید چگونه پشتی طبی به شما کمک می کند مطالب زیر را بخوانید.

پشتی طبی به دو روش به شما کمک خواهد کرد تا از شر کمردرد خلاص شوید.

 • بخشی از وزن بدن در هنگام نشستن روی کمر قرار می گیرد و عضلات کمر مجبورند این وزن را تحمل کنند ، با استفاده ازپشتی طبی ، وزن به پشتی طبی منتقل می شود و عضلات کمر از مسئولیت تحمل وزن بدن خلاص می شوند و کمتر دچار خستگی و کمردرد می شوید و احساس راحتی خواهید کرد.
 • همچنین پشتی طبی کمک می کند ستون فقرات در بهترین وضعیت قرار گیرد و بنابراین فشار وارد بر عضلات، رباط ها و دیسک های بین مهره ای کاهش یابد. قبل از اینکه دیسک های تان به خاطر تحمل فشار مضاعف دچار پارگی شوند و به فتق دیسک کمر، آرتروز، درد عصب سیاتیک و دیگر بیماری های ستون فقرات  مبتلا شوید بهتر است با استفاده از پشتی طبی درست بنشینید.

هنگام تهیه پشتی طبی نکات زیر را در نظر داشته باشید.

پشتی طبی باراد
 • پشتی طبی نباید نشیمنگاه صندلی شما را اشغال نماید به این معنی که پشتی طبی در بخش نشیمنگاه باید طراحی ظریفی داشته باشد چرا که در غیر این صورت نمی توانید به طور کامل به صندلی تکیه کنید و شانه ها حمایت شان را از دست می دهند. ران ها نیز به طور کامل روی نشیمنگاه صندلی قرار نگرفته و حمایت نمی شوند و همین مسئله می تواند به کمردرد بیانجامد.
 • یک پشتی طبی باید به قدری سفت باشد تا مانع از صاف شدن گودی کمر گردد و در عین حال به قدری نرم باشد تا کاربر هنگام استفاده از آن احساس راحتی داشته باشد.
پشتی طبی باراد