در آمریکا حدود یک سوم افراد دردهای مزمن را تجربه می کنند. معمولا دردهای مزمن با افسردگی ظاهر می شوند. در واقع آمارها در آمریکا نشان می دهد که حدود 85 درصد افرادی که  از درد مزمن رنج می برند مبتلا به افسردگی نیز هستند. بزرگترین بیماری های این عصر بیماری های روانی  و بیماریهای اسکلتی عضلانی هستند. هر دو این بیماریها ناشی از ظهور تکنولوژی ست. اکنون بیشتر از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا از افسردگی رنج می‌برند و این آمار طی ده سال اخیر تقریبا ۲۰ درصد افزایش یافته است، اما حمایت نامطلوب به همراه ترس از انگ روانی، باعث شده این افراد از دسترسی به درمان مناسب محروم بمانند. چنان که حتی در کشورهای با درآمد بالا، حدود  ۵۰ درصد افراد مبتلا به افسردگی، درمان دریافت نمی‌کنند و به طور متوسط تنها حدود ۳ درصد بودجه سلامت بخش دولتی به سلامت روان اختصاص می‌یابد. در محیط کار، عدم تناسب کار محول شده به میزان توانایی فرد و عدم رضایت از شغل، دردهای اسکلتی عضلانی ناشی از کار از جمله گردن درد، کمردرد، مچ درد میتواند باعث افسردگی گردند.

رابطه تنگاتنگی بین افسردگی و کمردرد وجود دارد.

دردهای مزمن و افسردگی دو عارضه ای هستند که متخصصین سلامت بسیار با آنها سر و کار دارند. مطالعات در سالهای اخیر نشان می دهد رابطه معناداری بین کمر درد و افسردگی وجود دارد به طوری که افسردگی بالینی در افراد مبتلا به کمر درد تا حدود 4 برابر بیشتر است.

 افسردگی بالینی clinical depression چیست؟ 

نوعی افسردگی که با درد همراه است، به افسردگی بالینی مشهور است. در این نوع از افسردگی، فرد احساس می کند برای چند روز حالش خوش نیست. علائم افسردگی بالینی حداقل دو هفته ادامه می یابد و حداقل می بایست 5 مورد از موارد زیر مشاهده شود.

  • حالت ناامیدی، غمگینی، افسردگی که گاهی این حالات منجربه به گریه می شود
  • کاهش اشتها یا کاهش ناگهانی وزن یا افزایش غیرنرمال اشتها و افزایش ناگهانی وزن
  • مشکلات خواب، خواب بیش از حد(hypersomnia)و خواب کم (hyposomnia)
  • احساس آشفتگی بی قراری یا کندی که منجر به کم انرژی بودن یا خستگی می شود.
  • کاهش لذت از فعالیت هایی که همیشه علاقه مندی فرد بوده است
  • کاهش لذت جنسی
  • احساس بی ارزش بودن
  • اختلال در تمرکز و حافظه
  • تفکر در مورد مرگ، خودکشی و آرزوی مرگ

تاثیر افسردگی بر روی کمردرد

 مطالعات نشان می دهد افسردگی می تواند منجر به دردهای بالینی از جمله کمردرد شود. در این راستا جنبه ای که می بایست به آن بیشتر توجه شود این است که افسردگی خود به تنهایی دلیل کاهش تحرکات و فعالیت هایی است که باعث تقویت عضلات می شود که این به نوبه خود فشار وارد بر دیسک ها، مفاصل و رباط ها را افزایش می دهد.

وقتی می گوییم افسردگی، می تواند منجر به کمردرد شود به این معنا نیست که هر دردی که فرد احساس می کند از افکار درون سر او نشأت می گیرد. بلکه منظور این است که فرآیند های شیمیایی و تأثیرات فیزیولوژیکی بدن مرتبط با افسردگی بالینی می تواند در بروز یا شدت کمر درد نقش داشته باشد. مطالعات دیگر نشان می دهد افرادی که از افسردگی رنج می برند، درد را بیشتر از افراد عادی احساس می کند. برخی مطالعات ذکر کرده اند که افسردگی موجب افزایش احساس درد والتهاب می شود. افرادی که افسردگی دارند معمولاً سطح نرمال پروتئینی با نام سیتوکین در آنها بیشتر است. این پروتئین پیامها را به سلول ها می رساند تا  سیستم ایمنی بداند چگونه نسبت به بیماری یا عفونت ها پاسخ دهد. سیتوکین ها می توانند باعث تحریک درد از طریق افزایش التهاب در بدن شوند. به طوری که افزایش سطح سیتوکین سبب افزایش پاسخ بدن به جراحت ها، آسیبها و هرگونه محرکی می شود.

تاثیر کمر درد بر روی افسردگی

مطالعات نشان می دهند که هرچه فرد از کمردرد حادتری رنج ببرد، احتمال ابتلا به افسردگی افزایش می یابد. بدیهی است که در کمردردهای مزمن فعالیت روزمره فرد تحت الشعاع قرار می گیرد، فرد مثل گذشته قادر به انجام کارهای شخصی و مرتبط با شغل خود نیست. این مسئله در آمد فرد را تحت تأثیر  قرار می دهد و منجر به  اضطراب فرد و فشار ها از سوی خانواده  می شود. همچنین کمر درد بر روی خواب شبانه تأثیر نامطلوبی می گذارد  که البته بی خوابی یا کم خوابی هر دو عارضه هایی هستند که احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می دهند. به علاوه از فعالیت های اجتماعی فردی که نیاز به استراحت بیش از حد برای تسکین درد دارد، کاسته می شود و این باعث می شود فرد به شکل فردی احساس تنهایی یا ایزوله شدن داشته باشد. همه شرایط مذکور احتمال ابتلا به افسردگی را به شکل چشم گیری افزایش می دهند.

افسردگی بعد از عمل های جراحی مربوط به ستون فقرات و کمر

شواهد نشان می دهد که افسردگی، اضطراب و تفکرات منفی، دوره نقاهت بعد از جراحی ستون فقرات را طولانی می کند. باور محققین بر این است که فاکتورهای روانی در بهبود فرد بعد از عمل نقش چشم گیری دارند. همچنین انگیزه، کیفیت خواب و برنامه توانبخشی و میزان پیشرفت در بهبود در مدت زمان دوره نقاهت تأثیر دارد. بنابراین ضروری است که علایم مربوط به افسردگی که بعد از جراحی در فرد دیده می شود با پزشک مربوطه در میان گذاشته شود. این علایم شامل احساس غم و اندوه، ناامیدی، آسیب پذیری، خستگی شدید، از دست دادن اشتها و تفکر در مورد مرگ یا خودکشی است.

مطالعات نشان می دهد که اگر کمر درد بیش از 2 تا 4 ماه به طول بینجامد معمولا با افسردگی و دیگر استرس های روانی همراه می شود.

کمردرد های مرتبط با محیط کار

کمر درد می تواند ریشه های متفاوتی داشته باشد یکی از مهم ترین عللی که برای کمر درد در ایران ذکر شده است مربوط به فضای محیط کار است. شواهد نشان می دهد که دردهای کمری می تواند باعث فشارهای روحی و روانی و فیزیکی شود. درد تجربه ای پیچیده است که از فاکتورهای جسمی و روانی ناشی می شود. درد منجر به فشار یا اضطراب می شود که به خودی خود باعث افزایش احساس درد می شود. وقتی درد بیشتر می شود ممکن است فرد دچار بی خوابی شود، کار کردن برایش سخت باشد و از نظر روحی آسیب پذیر و ناامید باشد.

 نشستن های غلط و طولانی مدت منجر به کمردرد و بروز افسردگی می شود.

امروزه بیشتر ساعات روز را در حال نشستن هستیم. نشستن های طولانی مدت و غلط باعث ابتلا به کمر درد، گردن درد، فتق دیسک کمر و دیگر دردهای اسکلتی عضلانی می شوند. نشستن های غلط و طولانی مدت فشار بسیار زیادی روی مهره ها و دیسک های ستون فقرات کمری وارد می کند که می تواند به کمردرد و ابتلا به دیسک کمر بیانجامد. همانطور که توضیح داده شد کمردرد به افسردگی می انجامد. تنها با رعایت چند نکته ساده می توانید به میزان زیادی از کمردرد جلوگیری کنید. استفاده از تجهیزات ارگونومی می تواند به حفظ پوسچر بدن و درست نشستن برای جلوگیری از کمردرد کمک  کند. افراد بیشتر از 8 ساعت از روز را پشت میز برای کار با کامپیوتر و مانیتور به جلو خم می شوند. مانیتورها ارتفاع مناسب را ندارند و افراد مجبور به خم کردن سر هستند. با استفاده از نگهدارنده ارگونومیک مانیتور (مانیتور استند، پایه مانیتور) می توانید مانیتور را در راستای چشم تنظیم کنید تا مجبور به خم کردن گردن و قوز کردن نباشید.

منابع:

www.thespinehealthinstitute.com

گردآورنده: سارا حجازی (ارگونومیست) -مریم موسوی (مترجم)

مطالب مرتبط