برای اینکه توضیح بدیم چرا باید از پشتی طبی استفاده کنیم اول باید کمی درباره ی ستون فقرات بدونیم. همانطور که در تصویر می بینید ستون فقرات، دارای چهار انحنای طبیعی است و شکل s مانندی دارد. منطقه گردن و کمر به داخل دارای فرورفتگی است و در ناحیه پشت و لگن برجسته است.

ستون فقرات از مهره ها و دیسک های بین مهره ای تشکیل شده. هر دیسک از یک بخش مرکزی و ژله مانند تشکیل شده که حلقه های غضروفی اطراف آن را احاطه می کنند. تصویر کنید یک بالشتک ژلاتینی بین مهره ها قرار گرفته اند.

به خاطر خاصیت ارتجاعی و ژله مانند، دیسک فشارهای وارد بر ستون فقرات را به طور متوازن در همه جهات پخش می کند در واقع دیسک به عنوان  ضد ضربه عمل می کند. وقتی ستون فقرات در شکل s مانند خود قرار دارد یعنی وقتی که انحنای ستون فقرات حفظ می شود، دیسک می تواند فشارها را به طور متوازن دریافت کند و بنابراین کمترین فشار به دیسک ها وارد می شود.

پنج مهره کمر قویترین و بزرگترین مهره های ستون فقرات هستند. بیشتر وزن بدن را هنگام نشستن مهره ها و دیسک ها در این منطقه تحمل می کنند بنابراین دیسک های این منطقه بیشتر مستعد آسیب هستند.

وقتی پشت میز کار و یا در هنگام رانندگی به جلو خم می شوید، هسته و مواد ژله مانند به عقب دیسک حرکت می کنند و این فشار زیادی به دیسک وارد می کند. در طولانی مدت این فشار می تواند لایه بیرونی دیسک را پاره کند و به فتق دیسک کمر بیانجامد. این طرز نشستن فشار زیادی را نیز به ماهیچه های اطراف کمر و عضلات وارد می کند که به کمر درد می انجامد.

در اوایل دهه 1970 پروفسور Nachemson فشار وارد بر دیسک ها را اندازه گیری کرد. او متوجه شد حتی در هنگام دراز کشیدن، در دیسک ها فشار داخلی وجود دارد. هنگام نشستن بدون پشتی طبی و مخصوصا وقتی به جلو خم می شوید، فشار به طور چشمگیری افزایش می یابد به عبارت دیگر در حالت نشسته ماهیچه ها بیشتر کار می کنند و فشار وارد بر ستون فقرات در حالت نشسته چند برابر وقتی است که ایستاده اید.

اگر طوری بنشینید که شکل ستون فقراتتان در حالت نشسته مثل وقتی باشد که می ایستید، این فشار کاهش می یابد. به عبارت دیگر انحنای طبیعی ستون فقرات و گودی کمر باید هنگام نشستن حفظ شود این همان چیزی است که به آن درست نشستن می گویند.

حالا ببینیم چطور می توانیم درست بنشینیم:

چگونگی قرارگرفتن لگن، انحنای ستون فقرات را در هنگام نشستن تعیین می کند. لگن باید موقع نشستن راست و قائم باشد. اگر لگن به عقب بچرخد، انحنای طبیعی ستون فقرات کم شده و گودی کمر صاف می شود و ستون فقرات از حالت طبیعی خود خارج می شود.

لگن همیشه در حالت نشسته سعی می کند به عقب بچرخد که نتیجه آن خم شدن روی میز کار و یا خم شدن هنگام رانندگی است. یک پشتی طبی مناسب در پشت لگن و ناحیه ی گودی کمر مثل یک سد عمل کرده و از چرخش لگن به عقب جلوگیری کند بنابراین فرد درست می نشیند.

گردآورنده: مریم موسوی