به طور میانگین وزن سر افراد بین 5/4 تا 6 کیلوگرم وزن دارد. تقریبا برابر با یک توپ بولینگ. تصور کنید یک توپ بولینگ را در دستتان گرفته اید، دستانتان هم کاملا کشیده است و توپ از بدن شما دور  است. مطمئنن بعد از 10 ثانیه  دستانتان شروع به درد می کند شاید دیگر نتوانید تحملش کنید. حالا توپ را به خودتان نزدیک کنید طوری که آرنجتان خم گردد و توپ نزدیک بدنتان باشد. حالا می توانید وزن توپ را ساعت ها تحمل کنید. این مثال درست همانند خم کردن سر هنگام کار با مانیتور کامپیوتر یا لپ تاپ است. وقتی ساعات طولانی پشت میز کار سرتان را خم می کنید درست همین اتفاق برای گردنتان می افتد و وزن گردنتان چندید برابر حس می شود.

یک خط فرضی در وسط بدنتان در نظر بگیرید این مرکز ثقل بدن است. سر باید مستقیما روی ستون فقرات قرار داشته باشد تا وزنش روی مرکز ثقل بدن بیافتد. هر چه سرتان را  از این خط دورتر نگه دارید و بیشتر خم کنید فشار بیشتری به گردنتان وارد می شود یعنی اینکه ماهیچه های گردن برای نگه داشتن سر باید سخت کار کنند و جای تعجب نیست که وسط کار، گردن درد بشوید    

هیچ می دانید به ازاء هر دو نیم سانتیمتری که سرتونو به جلو خم می کنین، به وزنی که گردن باید تحمل کنه چهار و نیم کیلو اضافه می شه؟ سر و شانه ها مجبورند تمام روز این وزن را  تحمل کنند در واقع  عضلات گردن تحت یک انقباض ایستایی طولانی مدت  قرار می گیرند. مطالعات نشان داده است با افزایش انقباض، جریان خون در میان یک عضله کاهش پیدا می کند و تولید اسید لاکتیک و متابولیک هایی می کنه که در گردن ایجاد درد، خستگی و سوزش می کنند. در این لحظه افراد سعی می کنند با ماساژ به طور موقت تسکین پیدا کنند Kapandji, Physiology of Joints, Vol. 3.

مجله ی آمریکایی مدیریت درد در آمریکا در سال 2004 رابطه ی بین خم کردن سر به جلو با  دردهای مزمن از جمله کمردرد، گردن درد، سردردهای گردنی و بیماری های مرتبط با استرس را گزارش داد و بیان کرد فشار اضافی روی گردن، انحنای طبیعی ستون فقرات گردنی را تغییر می دهد. تغییر انحنای طبیعی ستون فقرات گردنی فشار زیادی  روی ماهیچه ها، رباط ها، مفاصل بین مهره ای پشتی و استخوان ها وارد می کند.

تحقیقات ارائه شده در سی یکمین کنفرانس بین المللی سالانه ی  Minneapolis, Minnesota, USA, (2009)

IEEE EMBS  بیان می کند: خم کردن سر به جلو به دردهای ماهیچه ای و سردرد می انجامد و می تواند به بیماری های مزمنی همچون آرتروز منتهی شود. خم کردن سر به جلو روند پیری مفاصل بین مهره ای را سرعت می بخشد و بیماری های مفصلی را در فرد ایجاد می کند.

مطالعات نشان می دهند که خم کردن سر به جلو عملکرد تمام قسمت های بدن از تنفس تا تولید هورمون های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. دردهای ستون فقرات، سردرد گردنی ، اختلالات روحی، افرایش فشار خون، کاهش ظرفیت شش ها، کاهش اکسیژن رسانی به مغز ،تضعیف سیستم ایمنی بدن جزء مواردی هستند که تحت تاثیر طرز قرارگیری  وضعیت بدن هستند.

امروزه بیشتر ساعات روز رو در حال کار با کامپیوتر هستیم. نشستن درست پشت میز کار می تواند  از کمردرد، گردن درد، سردرد، شانه درد و فتق دیسک کمر و کمر درد  جلوگیری کند  . در صفحه اصلی همین سایت نشستن درست در اتومبیل و پشت میز کار به صورت تصویری آموزش داده شده است برای اینکه مجبور نباشید برای دیدن مانیتور سرتان را  خم کنید باید از مانیتور استند (نگهدارنده مانیتور، پایه قابل تنظیم مانیتور ) استفاده کنید.