اگر طولانی مدت با مانیتور کامپیوتر و لپتاپ کار می کنید  حواستان به مهره اول گردن تان باشد. مهره اول گردن سلامتی بسیاری از ارگان های بدنتان را در اختیار دارد ولی همه ما  از آن بی خبریم . در این متن که خلاصه کوتاه و ساده ای از ده ها مقاله علمی معتبر است  مشخص می شود که چگونه خم کردن سر می تواند به مهره اول گردن( مهره اطلس) آسیب برساند و به دنبال آن سلامت فرد را به خطر بیاندازد و تا چه اندازه جلوگیری از خم کردن گردن مهم است.

عملکرد مهره اول گردن چیست ؟

مهره اول گردن یا اطلس بالاترین مهره ستون فقرات است جایی که جمجمه به ستون فقرات متصل می شود. اطلس مهمترین مهره بدن به شمار می آید چرا که دسته بهم پیچیده ای از رشته های عصبی و سرخرگ های گردنی  در آن خانه کرده اند و نقطه ای است که کل وزن سر روی ستون فقرات قرار می گیرد در عین حال ضعیف ترین منطقه ستون فقرات مهره اطلس است یعنی جایی که سر به بدن می رسد چرا که نیمی از حرکات سر ما  بین دو مهره اول ستون فقرات و سر اتفاق می افتد .

اطلس چگونه آسیب می بیند؟

اینکه چطور اطلس،  وزن سر را تقسیم می کند تعیین کننده  نقش اطلس در حفظ تعادل بدن است.  اطلس   به طور متوازن وزن سر را  تقسیم می کند، تا وزن سر کنترل شده و روی اتحنای طبیعی ستون فقرات قرار گیرد.

خم کردن سر به جلو وزن سر را تا چندین برابر افزایش می دهد. این افزایش وزن سر فشار بسیار زیادی به مفصل اطلس و عضلات و رباط ها وارد می کند به طوری که رباط ها شل شده و دیگر قادر به نگه داشتن مهره اطلس نیستند و اطلس از جای اصلی خود خارج شده و کمی کج می شود. این کج شدن اطلس عواقب جبران ناپذیری برای بدن خواهد داشت . علاوه بر پوسچر نادرست ( خم کردن سر) که مهمترین عامل است، آسیب شلاقی گردن و حتی خوابیدن نادرست می تواند به تغییر وضعیت اطلس بیانجامد.

چگونه خم کردن گردن، عملکرد مهره اول گردن را مختل می کند ؟

به ازاء هر دو نیم سانتیمتری که سرتان را به جلو خم می کنید، به وزنی که گردن باید تحمل کند چهار و نیم کیلو اضافه می شود. یعنی وقتی سرتان را 60 درجه خم می کنید، وزنی که گردن تحمل می کند برابر با حدود 27 کیلوگرم خواهد بود.

بنابراین با خم کردن سر به جلو فشار بسیار زیادی به رباط ها و عضلات  و مهره های گردن وارد خواهد شد.

رباط های ضخیم، مفصل های مهره اطلس را در جای خود نگه می دارند  اما کشیدگی بیش از حد رباط ها بر اثر خم کردن سر باعث شل شدن رباط ها و  کج شدن مهره  اطلس می شود.

برخی عضلات، حرکت و موقعیت اطلس را تثبیت و هماهنگ می کنند ، عملکرد این عضلات متکی به قرار گیری صحیح گردن و حفظ پوسچر صحیح است.

چگونه وضعیت مهره اول گردن ، سلامتی ارگان های بدن را تعیین می کند؟

وقتی اطلس تغییر وضعیت می دهد و کج می شود، ساقه مغز تحت فشار قرار می گیرد . این فشار در ارتباط بین مغز و بدن تداخل ایجاد می کند و عضلات در امتداد ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد به طوری که عضلات دچار گرفتگی می شوند.

تغییر وضعیت قرارگیری اطلس و کج شدن آن مشکلات زیر را در برخواهد داشت :

 1. سردرد
 2. فشار خون سرخرگی
 3. وزوزگوش، کاهش شنوایی
 4. هورمون ها و احساسات
 5. عدم تمرکز و ابتلا به مه مغزی( احساسات پریشانی، فراموشی، عدم تمرکز و وضوح ذهنی )
 6. هماهنگی حرکات
 7. حرکات چشم برای تمرکز
 8. کنترل عصبی ارگان های بدن‌، قلب ، مغز، ششها، جریان خون
 9. طول پا
 10. عملکرد سیستم ایمنی
 11. کاهش انرژی
 12. افزایش درد
 13. سرگیجه، سردرد، حالت تهوه
 14. کمردرد
 15. گردن درد، آرتروز گردن
 16. بیماری پارکینسون 

کارشناسان تاکید می کنند تصحیح طرز قرارگیری بدن ( نشستن و ایستادن درست) و قوی کردن عضلات می تواند  در بیشتر مواقع ، شکل قرارگیری مهره اطلس را به حالت  صحیح برگرداند.‌ با تمام مشکلاتی که خم کردن سر ایجاد می کند اما بیشتر افراد با گردن خم پای مانیتور ها ساعت ها کار می کنند. پایه مانیتور ها کوتاه است و به همین دلیل افراد مجبور به خم کردن سر هستند در حالیکه باید بالای مانیتور با یک نگهدارنده قابل تنظیم (پایه مانیتور  یا مانیتور استند) در راستای چشم قرار گیرد تا از خم کردن سر جلوگیری شود .