شما تنها فردی نیستید که به کمر درد مبتلاست. 25 تا 30 درصد افراد به دنبال راهی برای درمان کمردرد هستند و کمردرد سومین دلیل مراجعه به پزشکان است اما مشکل اینجاست که بیشتر افرادی که به کمردرد مبتلا هستند نمی دانند که نشستن طولانی مدت می تواند علت کمردردشان باشد پس بهتر است قبل از هرچیز کمردردهای ناشی از نشستن طولانی مدت را بشناسیم.

علائم کمردردهای ناشی از نشستن های طولانی مدت:

  • درد و احساس ناراحتی در کمر که هنگام نشستن افزایش می یابد و با حرکاتی مثل خم شدن و بلند کردن اجسام افزایش پیدا می کند.
  • کاهش انعطاف پذیری بدن و محدود شدن حرکات بدن
  • التهاب در کمر
  • سفتی و اسپاسم عضلانی
  • درد به نواحی دیگر بدن از جمله به اندام های پایینی، بالای پشت، باسن، لگن، کشاله ران کشیده می شود.
  • بی حسی، مور مور یا سوزش در کمر

 نشستن چگونه باعث کمردرد می شود؟

افراد برای راحتی بیشتر در هر مکانی به دنبال فرصتی برای نشستن هستند غافل از اینکه فشاری که نشستن به اسکلت و عضلات بدن وارد می کند بسیار بیشتر از زمانی است که می ایستیم. به این معنی که میزان فعالیت عضلات و مهره های ستون فقرات برای نگه داشتن بدن هنگام نشستن افزایش می یابد.

فشار داخلی دیسک های ستون فقرات در نشستن های اشتباه افزایش می یابد به طوری که علاوه بر کمردرد، در طولانی مدت می تواند باعث پارگی و بیرون زدگی دیسک گردد که به آن فتق دیسک کمر می گویند. بیرون زدگی دیسک خود به رشته های عصبی مجاور فشار وارد می کند.

نشستن های غلط و خم شدن به جلو باعث کشیدگی بیش از حد رباط ها، عضلات و اجزاء ستون فقرات و ابتلا به کمردرد می شود.

چگونه از کمردرد های ناشی از نشستن های طولانی مدت جلوگیری کنیم؟

اولین کاری که برای کاهش کمردرد باید انجام داد نشستن درست یا قرارگیری بدن در وضعیت مناسب است. توصیه می شود راست و کمی متمایل به عقب بنشینند. برای اینکه بتوانید در این وضعیت بنشینید می توانید ازیک پشتی طبی کمک بگیرید. پشتی طبی مانع از خم شدن لگن می شود و به این ترتیب ستون فقرات در بهترین وضعیت خود قرار می گیرد.

تمام پشت، هنگام نشستن باید توسط تکیه گاه صندلی حمایت شود تا فعالیت عضلات و ستون فقرات برای نگه داشتن بدن کاهش یابد و به این ترتیب از کمردرد جلوگیری شود. از آنجایی که ستون فقرات در ناحیه کمر گود است بنابراین کمر هیچ حمایتی ندارد بنابراین حتما از یک پشتی طبی به عنوان حمایت کننده استفاده کنید تا گودی کمر پر اشده وعضلات کمرتان مجبور به تحمل وزن بدن نباشند.

  • ورزش منظم داشته باشید و بدن را هنگام نشستن حرکت دهید. عدم تحرک هر عضله ای را به درد می آورد.
  • با کاهش وزن می توانید فشار وارد بر ستون فقرات تان را کاهش دهید و از کمردرد جلوگیری کنید.
  • لطفا سیگار نکشید. ارتباط بین مصرف سیگار و کندی روند بهبودی از کمردرد به اثبات رسیده است. سیگار کشیدن خود یکی از عوامل ابتلا به کمردرد است.

کلام آخر: درست نشستن موضوعی فراتر از جلوگیری از کمردرد و بیماری های ستون فقرات

اگر چه که تحمل دردهای طاقت فرسا و هزینه های روانی و مالی درمان کمردرد بر هیچکس پوشیده نیست اما به درست نشستن فراتر از آن بیاندیشید. ستون فقرات، در واقع ستون بدن شماست و تمام رشته های عصبی (نخاع) در آن محافظت می شود. تحقیقات اثبات می کنند که فشار وارد بر ستون فقرات به سیستم عصبی نیز فشار وارد کرده و عملکرد اندام ها را تحت تاثیر قرار می دهد. کافی است مطالعاتی روی طرز قرارگیری ستون فقرات و تاثیر آن بر روی میزان فشار خون، بهبود فرایند هضم غذا، بهبود وضعیت ایمنی، افزایش تنفس و اکسیژن رسانی به مغز، افزایش فعالیت فکری، اعتماد به نفس، بهبود خلق و خو و حتی سلامت و زیبایی دهان و دندان داشته باشید تا دیگر بدون پشتی طبی ننشینید.