سردردهاي تنشی مزمن کیفیت زندگی را به طور چشمگیري کاهش می دهند به طوري که افراد داراي سردرد تنشی خلقیات و روحیه خوبی ندارند، به سختی می خوابند و نمی توانند روي کار و حرفه شان تمرکز کنند. اگرچه که داروهاي مسکن می توانند سردردها را کاهش دهند اما اثري روي دلیل ایجاد سردرد و جلوگیري از وقوع مجدد آن ندارند. خوشبختانه روش هاي طبیعی وجود دارد که می تواند به شما براي بهبود سردرد کمک کند اول از همه باید بتوانید سردرد تنشی را تشخیص دهید .

نشانه های معمول سردرد تنشی:

 • درد خفیف و تیر کشنده ( این نوع سردرد مثل یک فشار تسمه سفت اطراف سر احساس می شود)
 • احساس فشار و گرفتگی سرتاسر پیشانی
 • دردهاي عضلانی در اطراف و پشت سر که به گردن کشیده می شود.
 • حساسیت به صداهاي بلند
 • حس درد هنگام تماس دست با سر، جمجمه، گردن و شانه ها

بیش از یک نوع سردرد تنشی وجود دارد بنابراین پزشکان معمولا سردردهاي تنشی را بر اساس دفعات وقوع آن طبقه بندي می کنند. سردردها یا اپیزودي (دوره اي ) و یا مزمن هستند که بیشتر اوقات احساس می شوند. سردردهاي دوره اي معمولا کمتر از 15 روز در ماه اتفاق می افتند اما در مورد سردردهاي تنشی مزمن بیشتر روزهاي ماه را دربر می گیرند.

روش هاي خانگی و طبیعی درمان سردردهاي تنشی

 • استرس تان را کنترل کنید

استرس تغییراتی در هورمون ها ایجاد می کند که می تواند فرد را نسبت به درد مستعد سازد. به علاوه هر چه بیشتر استرس داشته باشید، ورزش، رژیم سالم، و خواب کامل را کمتر تجربه خواهید کرد. ورزش، رژیم سالم و خواب کامل از ابزارهای مهم مقابله با سردردهای تنشی هستند. از آنجایی که استرس اصلی ترین دلیل ابتلا به سردردهای تنشی است، هر کسی باید راه کارهای کاهش استرس را در زندگی خود را بیابد و آن را پیاده کند. آثار بزرگانی را بخوانید که همیشه برایتان الهام بخش بوده اند. از اسانس های تسکین دهنده برای کاهش سردرد استفاده کنید. ورزش های هوازی انجام دهید. مراقبه، نیایش با خدا و همچنین کوه پیمایی می تواند به کاهش استرس کمک کند. راه های ساده کسب آرامش را بیابید و خود را شاد سازید.

یک راه موثر برای کاهش استرس و سردرد، حمام آب گرم با اسانس های گل رز، نعناع و اسطوخدوس است. کمپرس یخ روی گردن و شانه ها در حالی که دراز کشیده اید نیز می تواند سردرد را کاهش دهد. هیچ چیز نمی تواند مثل یک دوش آب گرم در آخر شب برای کاهش تنش های عصبی موثر باشد.

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید

استفاده از روش های کاهش استرس همراه با تغییر سبک زندگی، بهترین ترکیب برای کاهش سردرد است. آیا در سبد غذایی شما میزان زیادی از غذاهای ضد التهابی که سطح انرژی را افزایش داده و توانایی هایتان را برای تحمل استرس بهبود می دهد، وجود دارد؟ یا به غذاها و نوشیدنی های حاوی شکر و کافئین برای افزایش آنی سطح انرژی بسنده می کنید؟ برای کاهش سردرد به اندازه کافی در طول روز آب بنوشید  و برای جلوگیری از نوسانات قند خون، قند مصرف نکنید.

 • طرز نشستن و ایستادن تان را تصحیح کنید (حفظ پوسچر مناسب)

نگاه کردن به مانیتور در حالی که تمام روز روی صندلی نشسته اید می تواند به سردرد مرتبط باشد. سردرد هنگام کار با مانیتور به دلیل افزایش استرس و تاثیر نور آبی منتشر شده از مانیتور اتفاق می افتد. اما فراموش نکنید که طرز قرارگیری بدن هنگام نشستن و ایستادن (پوسچر صحیح) برای جلوگیری از سردرد بسیار مهم است. از آنجایی که امروزه بیشتر ساعات روز در وسایل نقلیه و پشت مانیتور نشسته هستیم، پوسچر بدن در حالت نشسته ( طرز قرارگیری ستون فقرات ) مورد تاکید قرار می گیرد.  خم کردن سر به جلو و قوز کردن می تواند عضلات سر، شانه ها و گردن را دچار گرفتگی کند و عصب ها را تحت فشار قرار دهد و به سردرد بیانجامد.

سردردهای گردنی یا cervicogenic headache اگرچه امروزه با سردردهای میگرنی اشتباه گرفته می شوند اما بسیاری از افراد پشت میز نشین به آن مبتلا هستند.

سردردهای گردنی در اثر آسیبی که به مهره ها و عضلات گردن در اثر نشستن های غلط و طولانی مدت وارد می شود، اتفاق می افتد. در هنگام نشستن یا ایستادن شانه هایتان را عقب بکشید و  به جلو قوز نکنید. استفاده از محصولات ارگونومی کمکتان می کند درست و صحیح بنشینید. مراحل زیر به شما کمک می کند هنگام نشستن و کار با کامپیوتر درست بنشینید و از گردن درد، کمردرد، سردرد و ده ها بیماری ستون فقرات رهایی یابید.

تا حالا فکر کرده اید در طول روز چند ساعت رانندگی می کنید؟  احساس می کنید صندلی خودرو شما می تواند از گردن، گودی کمر و نشیمنگاه شما حمایت کند؟

در نظر داشته باشید به نشستن درست همچون یک سیستم بهم مرتبط نگاه کنید و هیچ مرحله ای را حذف نکنید.

توجه کنید درست نشستن مجوزی برای نشستن های طولانی مدت نیست.  از هر فرصتی برای حرکت استفاده کنید.

 • هر وقت پشت میز کار می نشینید اول از همه ارتفاع صندلی تان را با ارتفاع میز هماهنگ کنید به طوری که دست مماس بر میز و با زاویه بین 90 تا 110 درجه قرار گیرد.
 • هیچ وقت برای جلوگیری از خم کردن سر، صندلیتان را پایین نکشید بلکه باید بوسیله یک نگهدارنده مانیتور (مانیتور استند یا پایه مانیتور)، بالای مانیتور را در راستای چشم قرار دهید. خم کردن گردن علاوه بر گردن درد، سردرد، کمردرد،  ابتلا به فتق دیسک کمر و گردن ، عوارض متعددی دیگری  دارد از جمله افزایش فشار خون بالا
 • امکان دارد به خاطر بلندی صندلی، پاهایتان آویزان شود در این صورت حتما از زیرپایی ارگونومیک استفاده کنید. پاها همیشه باید روی سطح صاف قرار بگیرند در غیر اینصورت گودی کمرتان افزایش خواهد داشت و به کمردرد مبتلا خواهید شد.
 • حتما صاف بنشینید و به صندلی تکیه دهید . گودی کمر تان باید کاملا پر باشد تا فشار به عضلات و مهره های کمر کاهش یابد . اگر صندلی شما نمی تواند گودی کمرتان را پر کند از پشتی طبی استفاده کنید.
 • مچ دستتان هنگام کار با موس نباید خم شود چرا که به عصب میانی آن فشار وارد می شود و مبتلا به مچ درد و  سندرم تونل کارپال خواهید شد .  بنابراین باید از یک موس پد مناسب استفاده کنید.