ابتلا مادران باردار به درد دنبالچه

دنبالچه چیست ؟

دنبالچه یا Coccyx  در انتهای پایینی ستون مهره قرار دارد. این قسمت از 5-3 مهره  در ستون فقرات تشکیل شده که پشت سر هم قرار گرفته اند. بین آنها دیسک بین مهره ای قرار دارد و روی هم یک شکل مثلتی را ایجاد میکنند و حرکت بین آنها محدود می باشد. استخوان های کوچک دنبالچه حرکت محدودی نسبت به هم دارند  که اگر این حرکت از حد معمول خود خارج شود، دنبالچه دچار تورم و درد می شود.

 چگونه نشستن طولانی مدت باعث ابتلا به درد دنبالچه می شود؟

استخوان های نشیمنگاهی یا Ischial tuberosities کارامد ترین ناحیه برای تحمل وزن هنگام نشستن هستند. نشستن بر روی دنبالچه به جای استخوانهای نشیمنگاهی در ساعات طولانی کار و رانندگی به درد و تورم در این ناحیه می انجامد.

نشستن بر روی دنبالچه

زنان بیشتر از مردان به درد دنبالچه مبتلا می شوند

بزرگی لگن در زنان و ویژگی آناتومی آن سبب می شود بیشتر از مردان بر روی  دنبالچه بنشینند و فشار زیادی به آن وارد شود  به همین دلیل بیشتر  دچار درد دنبالچه می شوند.

چرا مادران باردار دچار درد دنبالچه می شوند؟

زایمان و بارداری نیز یکی از دلایل عمده ی ابتلا به درد دنبالچه است. در دوران بارداری، سر جنین فشار زیادی به دنبالچه وارد می کند به این دلیل که دنبالچه درست پشت رحم قرار دارد. همانطور که جنین بزرگتر و بزرگتر می شود فشار بیشتر می شود به طوری که مادر باردار در دنبالچه بیشتر اوقات احساس درد می کند. 

یکی دیگر از عوامل درد در دنبالچه در دوران بارداری هورمون ها هستند. در این دوران هورمون هایی در بدن آزاد می شود که سبب شل شدن رباط ها می شود. شل شدن رباط ها عبور جنین از لگن و معجزه تولد را امکان پذیر می سازند. رباط ها به استخوان ها متصل هستند. شل شدن رباط ها در لگن اجازه می دهد دنبالچه بیش از معمول حرکت کند که در دنبالچه ایجاد درد می کند.

درد دنبالچه

چگونه در دوران بارداری راحت بنشینیم؟

بهترین راه برای کاهش درد دنبالچه در دوران بارداری ،هنگام نشستن، کاهش فشار وارد بر دنبالچه است . اگر مجبورید طولانی مدت پشت میز کار بنشینید از به نشین ارگونومیک از به نشین ( بالش طبی زیرنشیمنی، زیر نشیمنی، ایرینگ، بالش طبی نشیمنگاه، تشکچه ارگونومیک) استفاده کنید.

کاهش فشار بر دنبالچه

نشستن در افرادی که دچار التهاب و شکستگی دنبالچه هستند بسیار دردناک است. شکستگی دنبالچه می تواند بر اثر زمین خوردن اتفاق بیفتد. بارداری و تولد نوزاد و همچنین نشستن های طولانی مدت و اشتباه می تواند دنبالچه را دردناک سازد.

اگر دچار درد و التهاب دنبالچه هستید، به نشین را در مرکز نشیمنگاه صندلی قرار دهید. طوری روی به نشین  از به نشین (بالش طبی زیرنشیمنی، زیر نشیمنی، ایرینگ، بالش طبی نشیمنگاه، تشکچه ارگونومیک) بنشینید که دنبالچه تان در مرکز به نشین یعنی در حفره داخلی آن قرارگیرد تا هنگام نشستن هیچ فشاری روی دنبالچه نباشد.

باید میزان سفتی و نرمی  به نشین برای فرد دارای درددنبالچه مناسب باشد. نشستن باید روی استخوان نشیمنگاهی لگن اتفاق بیافتد. اگر از به نشین (بالش طبی زیرنشیمنی، زیر نشیمنی، ایرینگ، بالش طبی نشیمنگاه، تشکچه ارگونومیک) خیلی نرم استفاده کنید، لگن شما در فوم غرق خواهد شد و شما قادر نخواهید بود تنها بر روی دو ناحیه ی استخوان نشیمنگاهی بنشینید. مفصل بین استخوان خاصره و دنبالچه در بعضی افراد ناپایدار است که فشار بر آن در هنگام استفاده از به نشین ارگونومیک خیلی نرم ، دنبالچه را از محل اصلی خود خارج کرده و در دنبالچه درد شدیدی ایجاد می کند.

اگر دچار درد دنبالچه هستید، نشستن می تواند برای شما بسیار دردناک باشد. بسیاری از افراد قادر به تشخیص منشا درد در باسن خود هنگام نشستن نیستند. احساس درد در باسن اگرچه می تواند از فشار بر روی استخوان های نشیمنگاهی و ماهیچه های باسن نشات بگیرد اما بسیاری از این دردها مربوط به تورم و درد در دنبالچه می باشد که در هر دو مورد باید هنگام نشستن از به نشین (بالش طبی زیرنشیمنی، زیر نشیمنی، ایرینگ، بالش طبی نشیمنگاه، تشکچه ارگونومیک) ارگونومیک مناسب استفاده کنید. توجه داشته باشید معلولیت ها می توانند سالها در وجود شما پنهان شوند و درد ممکن است یک هشدار باشد.

در هنگام درد در دنبالچه، با استفاده از به نشین (بالش طبی زیرنشیمنی، زیر نشیمنی، ایرینگ، بالش طبی نشیمنگاه، تشکچه ارگونومیک) فشار وارد بر لگن در هنگام نشستن توزیع شده و کاهش می یابد بنابراین شما می توانید راحت و بدون درد بنشینید.

به نشین ارگونومی ارتوپدی