اگر هنگام رانندگی یا بعد از آن دچار کمردرد می شوید حتما این سئوالات برای شما ایجاد شده است که چگونه رانندگی باعث کمردرد می شود؟ بهترین وضعیت نشستن هنگام رانندگی چیست؟ چه چیزی می تواند به شما کمک کند تا کمتر دچار کمردرد شوید؟ آیا صندلی تان را درست تنظیم می کنید؟

رانندگی تشدید کننده کمر درد است و می تواند دلیل آن نیز باشد. میزان ابتلا به کمردرد بین رانندگان  حتی از افراد پشت میز نشین مثل کارمندان بانک بیشتراست. مشخص شده است که رانندگان حرفه ای وسایل نقلیه ی مختلف ریسک بالایی برای ابتلا به سیاتیک،  تغییرمکان دیسک های بین مهره ای، و کمردردها دارند.

چگونه رانندگی باعث کمردرد می شود؟

  • نشستن نادرست بر روی صندلی

 هنگام رانندگی، انحنای ستون فقرات در ناحیه کمر یا همان گودی کمر صاف می شود و همین مهمترین دلیل کمردرد شماست. همیشه در هر حالتی مراقب گودی کمرتان باشید. حفظ گودی کمرعلامت درست نشستن است. وقتی گودی کمر حفظ می شود ستون فقرات در بهترین وضعیت خود قرار گرفته اند اما وقتی دروضعیت نادرست می نشینیم گودی کمر صاف می شود، فشار زیادی به عضلات، رباط ها و دیسک های کمر وارد می شود و به کمردرد و بیماری های ستون فقرات از جمله آرتروز، سیاتیک و فتق دیسک مبتلا می شویم.

  • قابل تنظیم نبودن صندلی خودرو

صندلی ها در بعضی از خودرو ها قابلیت تنظیم ندارند به طوری که نمی توان برای نشستن صحیح صندلی را به جلو و عقب و بالا و پایین کشید . همین عدم تنظیم صندلی، باعث نشستن غلط و آسیب به ستون فقرات و کمردرد می شود.

  • وجود دست انداز های جاده ای متعدد و عدم عملکرد مناسب کمک فنرهای خودرو

وجود دست اندازهای مختلف هنگام رانندگی و انتقال ارتعاشات و لرزش های خودرو به ستون فقرات باعث کمردرد می شود.

  • عدم تناسب فیزیک بدنی راننده با خودرو

خودروهای مدرن سقف کوتاهی دارند بنابراین فضای داخلی خودرو کاهش می یابد. به علت کوچکی کابین راننده، اغلب صندلی ها پایین و عقب تر تنظیم می شوند به همین دلیل هنگام نشستن پاها خیلی کشیده می شوند تا به پدال ها برسند که این به نوبه خود باعث  چرخش لگن و تغییر انحنای گودی کمر و صاف شدن آن می گردد. صاف شدن گودی کمر فشار زیادی را به عضلات، رباط ها و دیسک های بین مهره ای وارد می کند.

همانطور که دربالا نیز توضیح داده شد خودروهای مدرن سقف کوتاهی دارند و فضای کابین راننده کوچک است و بنابراین صندلی ها پایین تر و عقب تر تنظیم می شوند. وقتی صندلی به عقب کشیده می شود کشیدگی روی عضلات گردن نیز در این شرایط اتفاق می افتد چرا که راننده مجبور است تا 20 درجه سرش را به پایین خم کند تا بتواند از شیشه جلوی اتوموبیل مسیر را ببیند.

  • سفتی بیش از حد پدال ها

بهترین وضعیت نشستن هنگام رانندگی چیست؟

1- به صندلی کاملا تکیه دهید به طوری که ران ها به طور کامل روی نشیمنگاه صندلی قرار بگیرند. فاصله پشت زانو ها تا لبه صندلی باید حدود 2 انگشت باشد.

2- فاصله صندلی تا پدال باید طوری تنظیم شود که زانوها کمی خم (در حدود 120 درجه) قرار گیرند. صندلی را خیلی دور تنظیم نکنید تا برای استفاده از پدال مجبور به کشیدن پا باشید و ارتفاع صندلی تان  را تنظیم کنید تا اینکه لگن با زانوها همراستا قرار بگیرد.

3- فرمان خودرو را طوری تنظیم کنید که با آرنج خم شده بتوانید فرمان را به راحتی بگیرید. زاویه دست می تواند حدود 130تا 140 درجه باشد. تصور کنید فرمان اتوموبیل صفحه ساعت است. دست چپ تان را روی ساعت 9 و دست راست تان را روی ساعت 3 بگذارید. در این صورت تسلط کامل به فرمان خواهید داشت. رانندگی با یک دست می تواند باعث چرخش ستون فقرات و آسیب به آن گردد.

چگونه کمردرد را هنگام رانندگی کاهش دهیم؟

1- سعی نکنید با وجود کمردرد به مسیرتان ادامه دهید بلکه از خودرو خارج شوید و کمی حرکت کنید.

2- برای جلوگیری از انتقال ارتعاشات خودرو به ستون فقرات ازیک به نشین (زیرنشیمنی، تشکچه ارگونومیک) مناسب استفاده کنید. مخصوصا اگر مسیر شما دست اندازهای فراوانی دارد.

3-استفاده از، پشتی طبی به عنوان حمایت کننده ستون فقرات، هنگام رانندگی بسیار مهم است. اگر صندلی اتوموبیل شما نمی تواند گودی کمرتان را پر کند حتما از پشتی طبی مناسب استفاده کنید. پشتی طبی با قرار دادن ستون فقرات در بهترین وضعیت و با کاهش فشار وارد بر عضلات، رباط ها و مفاصل ستون فقرات از کمردرد جلوگیری می کند.

چگونه برای صندلی اتوموبیل خود یک پشتی طبی مناسب تهیه کنیم؟

پشتی طبی نباید نشیمنگاه صندلی خودرو را اشغال نماید به این معنی که پشتی طبی در بخش نشیمنگاه باید طراحی ظریفی داشته باشد چرا که در غیر این صورت نمی توانید به طور کامل به صندلی تکیه کنید و شانه ها حمایت شان را از دست می دهند. ران ها نیز به طور کامل روی نشیمنگاه صندلی قرار نگرفته و حمایت نمی شوند.

یک پشتی طبی باید به قدری سفت باشد تا مانع از صاف شدن گودی کمر گردد و به قدری نرم باشد تا کاربر هنگام استفاده از آن احساس راحتی داشته باشد.

با در نظر گرفتن تمام این موارد، شرکت باراد اقدام به طراحی و تولید پشتی طبی در داخل کشور نموده است. به جای استفاده از فوم، پشتی طبی باراد از یک قطعه پلیمری با خاصیت ارتجاعی تولید شده که ضمن قرارگیری ستون فقرات در بهترین وضعیت، در تمام طول سفر احساس راحتی خواهید کرد. شرکت باراد استفاده از این تولید ملی را برای جلوگیری از کمردرد هنگام رانندگی به همه هموطنان توصیه می کند.