بی خوابی شبانه

خیلی ها اسمش را نشنیده اند  یا نمی توانند اسم این عارضه مچ دست را تلفظ کنند ، خیلی ها نام  سندرم تونل کارپال  به عنوان یک عارضه درد مچ در ذهنشان نمی ماند. اما بعضی از افراد که تعدادشان هم کم نیست شبها از گزگز، سوزش و خواب رفتگی مچ دست بی خواب می شوند.”سندرم تونل کارپال ” نامی نا آشنا اما دردی آشنا برای بسیاری از شب زنده داران است.

سندرم تونل کارپال چیست؟

سندرم تونل کارپال، نشانگان مجرای مچ دست، عارضه ای مربوط به مچ دست است که به التهاب در تونل کارپال برمی گردد. تونل کارپال یک مجرای باریک در بالای مچ دست است. این کانال از عصب مدیان و تاندون هایی که انگشتان دست را خم می کنند، محافظت می کند. 

تونل کارپال

فشار به این عصب باعث درد مچ دست و کف دست می شود و در برخی انگشتان بی حسی و سوزش ایجاد می کند. اگر این عصب درون تونل کارپال مکرراً تحریک شود و تحت فشار قرار بگیرد ، ممکن است منجر به سندرم تونل کارپال  شود.

دلیل ابتلا به سندرم تونل کارپال

امروزه بیشتر کارها با کامپیوتر و پشت میز کار انجام می شود. استفاده نادرست از موس کامپیوتریا لپتاپ  افراد زیادی را به سندرم تونل کارپال و مچ درد مبتلا کرده است. قرارگیری نادرست دست در ساعات طولانی کار با موس فشار زیادی به سندرم تونل کارپال وارد می کند که باعث مچ درد می شود. قراردادن مچ دست در وضعیت صحیح هنگام استفاده از موس و کیبورد، صفحه کلید، کامپیوتر و لپتاپ از ابتلا به سندرم تونل کارپال و مچ درد جلوگیری می کند.

مچ درد

علائم سندرم تونل کارپال

سندروم تونل کارپال اکثرا به آهستگی و با علائمی مانند سوزش، خارش، گز گز یا بی حسی در کف دست و انگشتان، شروع می شود. علائم این عارضه معمولا در طول شب شدید تر شده و خواب بسیاری از افراد مبتلا را مختل می کند.

اگر مدتی است وقفه ای در خوابتان ایجاد می شود و به علت بی حسی انگشتان از خواب بیدار می شوید، احتمال آن وجود دارد که در مراحل اولیه ابتلا به سندرم تونل کارپال یا CTS  باشید.

بی خوابی مزمن ناشی از CTS  علاوه بر درد دست عواقب دیگری دارد که در  فعالیتهای روزانه اثر میگذارد. در واقع بی خوابی های مزمن سلامت عمومی افراد را به خطر می اندازند.

سندرم تونل کارپال

خطرات بی خوابی مزمن

عوارض جدی زیر از عواقب بی خوابی های مزمن  است که سلامت انسان را تهدید می کند. مثل: آریتمی قلبی ، افزایش فشارخون، بیماری های قلبی، واکنش شناختی مغز، میگرن، از دست دادن حافظه، سایر اختلالات مغزی، افزایش شیوع سکته مغزی.

البته ممکن است ریشه بی خوابی چیزی جزCTS  باشد. هر کسی به هر دلیلی که از بی خوابی رنج می برد می بایست در جهت رفع ریشه عارضه اقدام کند.

یک تحقیق در دانشگاه هاروارد در سال 2012 نشان می دهد که 274000 مورد از حوادث مرتبط با کار ریشه در بی خوابی شبانه دارد. افرادی که شغل آنها رانندگی است یا با تجهیزات سنگین کار می کنند و به گونه ای با جان افراد  سر و کار دارند باید در شب به طور کامل بخوابند در غیر این صورت باعث  اختلال در انجام وظیفه شان می شود که می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.  ضعف ناشی از بی خوابی شبانه تاثیر مخربی بر دقت و تمرکز فرد در روز هنگام کار دارد که منجر به کاهش بهره وری افراد می شود و در نهایت می تواند به حوادث جدی در محیط کار بیانجامد. با توجه به اهمیت کیفیت خواب، می بایست اقدامات عملی در رفع منشا بی خوابی انجام شود. افراد بسیار زیادی شبها از مچ درد یا بی حسی دست رنج می برند و علت آن را نمی دانند در حالی که این دردها از علایم اولیه سندرم تونل کارپال است.

مطالعه دیگری در دانشگاه بروکلین آمریکا رابطه تنگاتنگ بین سلامت افراد و کیفیت خواب را نشان می دهد . موقعیت نامناسب مچ دست در روز هنگام کار، در شب خودش را به شکل درد یا مورمور شدن دست ها نشان می دهد.  گروهی از محققین در دانشگاه بروکلین اثر دردهای مربوط به سندرم تونل کارپال را بر  شاخص های کیفیت زندگی مطالعه کردند. نتایج نشان داد که کیفیت خواب در اثر دردهای شبانه ناشی از سندرم تونل کارپال کاهش چشمگیری دارد.

بی خوابی

جلوگیری از ابتلا به مچ درد و سندرم تونل کارپال با موس پد

هنگام کار با موس  مچ دست خم شده و به عصبی که از مچ دست می گذرد فشار وارد می شود  و دچار مچ درد می شوید. برای جلوگیری از خم شدن مچ دست از انواع موس پد استفاده می گردد  طوریکه پد زیر مچ قرار داده شده و از خم شدن مچ جلوگیری می شود اما این موس پد ها یک مشکل بزرگ دارند و آن اینکه حرکت دست،  محدود به پد  می شود و دست یکجا ثابت باقی می ماند که این وضعیت باعث افزایش حرکات تکراری مچ دست می شود . همانطور که گفتیم در این موس پد ها حرکت دست روی پد محدود می شود و مچ دست ثابت است و دست دائما به چپ و راست حرکت می کند. این وضعیت ، حرکت تکراری مچ دست را افزایش می دهد و خودش باعث آسیب به مچ دست می شود .

موس پد

موس پدهای متحرک

در حال حاضر موس پد های متحرک در بازار وجود دارند .این موس پدها یک پایه لغزنده دارند که روی میز به راحتی سر می خورد و حرکت بیشتر بازوها، حرکات مچ دست را کمتر می کند و از آسیب به مچ دست جلوگیری می گردد  یعنی ضمن اینکه از خم شدن مچ دست جلوگیری می شود،  حرکات تکراری مچ دست هم کاهش پیدا می کند.  

مچی موس

منبع :

mycarpaltunnel.com