هر ساله میلیون ها دانش آموز با کوله پشتی های پر از کتاب و دفتر روانه مدرسه می شوند. والدین باید آگاه باشند که کوله پشتی ها می توانند باعث کمردرد و آسیب به ستون فقرات فرزندشان گردند. با در نظر گرفتن توضیحات زیر می توانید کوله پشتی مناسبی برای فرزندتان تهیه کنید و از کمردرد جلوگیری کنید.

دکتر هادی شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه علوم پزشکی تهران:

کوله پشتی‌ها باید دو بند ضخیم داشته باشند. بند نازک کوله پشتی به رگ‌های عصبی و خونی آسیب وارد کرده و احتمال ایجاد دردهای عصبی مزمن و ناراحتی‌های پوستی را افزایش می‌دهد.

وی گفت: تسمه‌های کوله پشتی باید به طور متقارن تنظیم شده باشد. عدم تقارن دو تسمه، موجب بر هم خوردن تعادل بدن می شود. دو بند کوله پشتی باید روی سینه قرار گیرد و بهتر است از کوله پشتی‌هایی که دارای بندهایی با حداقل عرض پنج سانتی متر است، استفاده شود.

کوله پشتی باید دو بند پهن و نرم برای شانه ها داشته باشد. یک بند روی شانه و یک بند روی کمر، به تحمل وزن کوله پشتی بسیار کمک می کند. استفاده از بند روی کمر، فشار را از روی شانه ها بر می دارد. برای اینکه بتوانید به راحتی وزن کوله پشتی را تحمل کنید باید از کوله پشتی های پد دوزی شده استفاده کنید. بند ها باید پد دوزی شده و پهنای مناسب را داشته باشند تا بتوانند وزن را به طور متوازن روی شانه ها تقسیم کنند.

  • از کوله پشتی هایی با بند قابل تنظیم استفاده کنید.

بندها باید قابل تنظیم باشند تا بتوانید کوله پشتی را در مکان مناسب تنظیم  کنید. اگر کوله پشتی به اطراف تاب بخورد و خیلی پایین قرار بگیرد می تواند به  کمر و ستون فقرات آسیب برساند. طبق تحقیقات آکادمی طب اطفال آمریکا، کوله پشتی مناسب کودک باید حدود 2 اینچ یا 5 سانتی متر از بالای دور کمر  بالاتر قرار بگیرد. 

کمر درد
  •  از کوله پشتی هایی با بند کمر استفاده کنید.

 اگر مجبورید به طور مرتب بار سنگینی را حمل کنید از کوله پشتی های با بند کمربند استفاده کنید در این صورت بهتر می توانید وزن کوله پشتی را تحمل  کنید.

کمر درد
  • چند تا توصیه مفید برای خرید کوله پشتی مناسب

تعیین کنید تا چه سایزی از اشیاء و چه میزان وزن را تا مدرسه باید حمل کنید.
آیا به مکان مجزائی برای محافظت از لپ تاپ نیاز دارید؟
به مکان مجزائی برای قراردادن غذا، بطری آب، موبایل نیاز دارید؟ چه تعداد کلاسور، دفتر و کتاب مجبورید یکباره حمل کنید؟

کمر درد
  • یادتان باشد حمل بیش از 20 درصد از وزن، می تواند به بدن آسیب برساند.
  • همیشه از کوله پشتی های دو بندی استفاده کنید.

 استفاده از کوله پشتی های با یک بند شانه می تواند شکل صحیح ستون فقرات را هنگام  راه رفتن تغییر دهد و به گردن، شانه ها، کمر و ستون فقرات آسیب برساند.

 هنگام چیدن وسایل درون کوله پشتی دقت کنید سنگین ترین وسایل را نزدیک به پشت قرار دهید. آویزان کردن کوله پشتی از یک طرف، باعث کج شدن اندام فرد و آسیب به ستون مهره‌ها می‌شود.

کمر درد
  •  روی انتخاب جنس کوله پشتی دقیق باشید.

جنس یک کوله پشتی، وزن، گردش هوا و ماندگاری آن را تایین می کند.

پارچه های مصنوعی سبک تر از چرمی هستند. کوله پشتی های چرمی حتی قبل از پر کردن بار بر آنها، سنگین هستند. پارچه های مصنوعی خاصیت ضد آب  مناسب تری نسبت به پارچه های طبیعی مثل پارچه های نخی و پنبه ای دارند.              
پارچه های طبیعی مثل کنف ها به لحاظ آسایش دمایی، مناسب تر از الیاف مصنوعی هستند. اگر نسبت به گرما و تعرق حساس هستید از پارچه های طبیعی استفاده کنید.

کمر درد

منابع:

www.osteopathic.org/osteopathic-health/about-your-health/health-conditions-library/childrens-health/Pages/backpack-safety.aspxhttp://www.physioadvisor.com.au/14592250/choosing-a-school-bag-school-backpack-health-tip.htm

مطالب مرتبط