لپ تاپ

اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید بدون شک ساعات زیادی را پشت مانیتور لپتاپ با گردن خم می گذرانید. امروزه همه کارها با کامپیوتر و در حال نشستن انجام می گیرد. از انجام وظایف شغلی گرفته تا خرید و ارسال نامه ها. اما چه اتفاقی در این هشت ساعت کاری برای بدن شما می افتد؟

همان طور که می دانید مجبوریم ساعات طولانی کار با لپتاپ ها  را با سرهای خم شده بگذرانیم. بر طبق تحقیقات، فشاری که به گردن در این لحظه وارد می شود معادل تحمل یک وزنه 27 کیلویی با گردن است به همین دلیل دچار گردن درد می شویم. مشکل از آنجا شروع می شود که کاری برای کاهش این دردها انجام نمی دهیم و گردن درد را بخشی از شغلمان می دانیم اما نباید به درد کشیدن عادت کنیم. دردهای اسکلتی عضلانی از جمله گردن درد، تاثیر مستقیم روی ابتلا به افسردگی و عدم رضایتمندی شغلی دارد. دردهایی که در طول روز متحمل می شوید می تواند روی روابط شما تاثیر بگذارد بدون آنکه علتش را بدانید.

ارگونومی

عادت به درد، که زندگی شبانه شما را به فرصت تجدید نیرو برای تحمل دردهای روز بعد تبدیل کرده است، تنها بخشی از ماجراست. فشار به عضلات، مهره ها و دیسک های گردن می تواند به بیماری های پرهزینه ای تبدیل شود که گاهی اوقات نمی توان با پس انداز چندین ساله، بیماری های ناشی از کار را درمان کرد. تحمل و سازش با درد به جای جراحی در خیلی از موارد ابتلا به بیماری های ستون فقرات توصیه می شود. ابتلا به فتق دیسک گردن، فشار به رشته های عصبی، سردرد های گردنی، تغییر انحنای ستون فقرات گردنی و کاهش جریان خون  به مغز تنها چند نمونه از بیماری های ناشی از فشار به مهره ها و دیسک های گردن است.

آسیب های ناشی از خم کردن سر هنگام کار با کامپیوتر و لپتاپ :

خم کردن سر

کمی بدنتان را دوست داشته باشید و به درد عادت نکنید.

هر روز که می گذرد بخشی از مضرات  نشستن های نادرست و طولانی مدت آشکار می شود.  از دردهای اسکلتی عضلانی مثل گردن درد ، کمردرد، پا درد، مچ درد  گرفته تا بیماری های مزمنی مثل فتق دیسک کمر، فتق دیسک  گردن، آرتروز، گوژپشتی، از افزایش فشار خون گرفته تا تضعیف سیستم ایمنی ،  کاهش عملکرد شش ها ، کاهش اکسیژن رسانی به مغز، مشکل در هضم غذا ،  تکرر ادرار، ابتلا به هموروئید، واریس و سردرد گردنی  و تنها اینها بخشی از مضرات نشستن های نادرست است.

پس به اندازه کافی دلیل حیاتی  برای  درست نشستن  داریم

برای مشاهده راهنمای نشستن درست به صفحه اصلی همین سایت مراجعه کنید. همین الان که این متن را می خوانید شانه هایتان را کمی به عقب بکشید به طوری که شانه ها در راستای گوش ها قرار بگیرند. هنگام کار با تلفن های هوشمند نیز به جای خم کردن سر، موبایل را بالا نگه دارید.

درست نشستن

چگونه از آسیب های کار با لپتاپ و کامپیوتر جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از گردن درد و بیماری های ستون فقرات ناشی از کار با لپتاپ، کافی است ارتفاع لپتاپ را تنطیم کنید و مانیتور  لپتاپ را در راستای چشم قرار دهید. برای حل این مشکل می توانید از انواع نگهدارنده لپتاپ و لپتاپ استند استفاده کنید.

سلامت