ارگونومی

 به تازگی کارشناسان  بر اساس یافته های علمی  مدل عجیبی به نام Emma  با ۲۰ سال پشت میز نشینی را طراحی کرده اند که به ما نشان می دهد بدون توجه به نکات ارگونومی چگونه خواهیم بود. ایما قوز دارد ، از واریس رنج می برد، رنگ پریده است  و چشمانش سرخ اند.

این مدل در اندازه واقعی و بر اساس یافته های یک پژوهش علمی بین 3000 کارمند  طراحی شده . Emma این همکار بیمار، که آینده خیلی از افراد می تواند باشد،  یک مجسمه است که نشان می دهد نشستن نادرست پشت میز کار بدون توجه به نکات ارگونومی  تا چه اندازه می تواند سلامت افراد را به خطر بیاندازد. دانشمندان با صرف هزینه روی ساخت این مجسمه هشدار می دهند که Emma هر کسی می تواند باشد اگر شما هم به فکر بهبود شرایط کاری خود نباشید می توانید در آینده یک  Emma دیگر شوید.

نشستن نادرست

William Higham یک متخصص فیوچریست  می گوید :در عصر حاضر افراد به پزشکان و آموزش بیشتر از هر زمان دیگری دسترسی دارند اما در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ما از هر زمان  دیگری مریض تر هستیم و یکی از مهمترین دلایل این موضوع ادارات (the office) هستند.  Higham و تیمش با بررسی اطلاعات یک پژوهش با بیش از 3000 کارمند در فرانسه، آلمان و بریتانیا ،Emma  را ساختند ، یک عروسک سایز واقعی انسان که معمول ترین بیماری های جسمی گزارش شده توسط این کارمندان را در خود دارد. 

فیوچریست

این متخصص می گوید: Emma به خاطر روش نادرستی که پشت میز می نشسته ُقوز دارد. عضلات پاهایش بسیار ضعیف هستند . به خاطر کمبود جریان خون در پاها مبتلا به واریس شده است . چشمانش به خاطر کیفیت نامطلوب هوا سرخ تر هستند و … ما اگزمای مرتبط با استرس را در دستانش می بینیم . نمی خواهیم بگوییم ضرورتا همه  کارمندان  اداری  از این مشکلات رنج می برند . Emma بدترین سناریو از فردی پشت میز نشین است که  قصد ما از معرفی آن، هشدار به کارکنان بوده است.

بر طبق گزارشات ضمیمه این تحقیق ، بیش از 90 درصد کارکنانی که از کمردرد، گردن درد، سردرد و چشم تحت فشار رنج می بردند اعتراف می کردند که این دردها ، کار را برای آنها مشکل کرده است. بیش از 25 درصد کارکنان به خاطر ترس از قوزپشتی  برای بهبود شرایط کار  درخواست داده اند اما هنوز راه حلی از سوی کارفرمایان اتخاذ نشده بود.

روی هم رفته ،  بیماری های مرتبط با کار ناشی از محیط کار اداری نامناسب ،  بر اقتصاد بریتانیا $131 بیلیون دلار هزینه تحمیل می کند .

اختلالات اسکلتی

وضع کانادا بهتر نیست. در پژوهش انجام گرفته توسط Conference Board گزارش شد اقتصاد 16.6 بیلیون دلار را هر ساله به خاطر غیبت کارکنان از دست می دهد. در استان  انتاریو Ontario به تنهایی 40 درصد زمان از دست رفته کاری مرتبط با اختلالات اسکلتی عضلانی است .

Higham در خطاب به افراد دورکار می گوید : اگر عادات نادرست شغلی را کنار نگذارید، هر کسی می تواند مبتلا به مشکلات Emma شود. در اروپا کارفرمایان موظف هستند از محیط کارشان  ارزیابی ریسک تهیه کنند اما اگر شما در مکان دیگری غیر از آفیس کار می کنید امکان اینکه محیط کارتان ارگونومیک نباشد هست اما از طرف دیگر این امکان را دارید که بین ساعات کاریتان وقفه ایجاد کنید.

معماران و کارفرمایان باید محیط کار را طوری طراحی کنند که امکان حرکت وجود داشته باشد . Higham به کارفرمایان تاکید می کند دقت کنید کارکنان ایستگاه کاری قابل تنظیم و درستی داشته باشند، کامپیوتر ها باید در راستای دید افراد باشند. با همه این حرف ها این کارکنان هستند که باید عادات شغلی خود را تغییر دهند . Emma الان Emma است چون به حرف های ما گوش نکرد …

در پایان  این مطلب از طرف گروه تحقیق و توسعه شرکت باراد  امیدواریم شما بیشتر مراقب طرز نشستن خود در محیط کار باشید . نشستن درست را می توانید در صفحه اصلی این سایت با تصاویر ببینید و یادبگیرید امیدواریم شما هیچوقت Emma نشوید.

نشستن درست

منابع :

news.sky.com

independent.co.uk

bbc.com