ارگونومی فرایند طراحی یا تنظیم محیط کار، محصولات و سیستم هاست به طوری که با بدن افرادی که از آنها استفاده می کنند متناسب باشد. اگر چه بخش مهمی از ارگونومی مربوط به طراحی محیط های کار اداری یا طراحی وسایل و تجهیزات خودروها می باشد اما باید توجه کرد که ارگونومی در طراحی هر وسیله ای که انسان با آن سروکار دارد، به کار می رود. علم ارگونومی (Ergonomics) که در آمریکا به آن فاکتورهای انسانی (human factor) می گویند، شاخه ای از علم است که هدف آن تشخیص توانایی ها و محدودیت های انسانی برای بهبود تقابل انسان با اجسام، سیستم ها و محیط است.

هدف علم ارگونومی؟

هدف علم ارگونومی بهبود فضاهای کاری و محیط برای کاهش ریسک و آسیب است. همانطور که تکنولوژی های جدید تغییر می کنند و ایجاد می شوند، همانطور نیاز برای اطمینان از هماهنگی ابزارها با بدن انسان بوجود می آید. مثلا از وقتی سبک زندگی بشر تغییر کرد و همه کارها نشسته انجام گرفت، دردها و بیماری های اسکلتی عضلانی افزایش یافتند به طوری که دلیل عمده عدم ناتوانی در جهان کمردرد و بیماری های اسکلتی عضلانی شناخته شده است. نشستن های غلط و طولانی فشار بسیار زیادی به ساختار اسکلتی عضلانی بدن وارد می کنند به همین دلیل درست نشستن به تجهیزات ارگونومیک نیازمند است. تجهیزاتی که باید قبل از تاکید و تشویق تکنولوژی به نشستنهای هر چه بیشتر مورد استفاده قرار می گرفت. تجهیزات ارگونومیک اداری مانند مانیتور استند (پایه نگهدارنده مانیتور، زیرمانیتوری)، پشتی طبی، به نشین (زیرنشیمنی اورینگ، تشکچه ارگونومیک) می توانند فشارهای وارد بر مفاصل، عضلات را کاهش دهند و از دردها و بیماری های اسکلتی عضلانی بکاهند.

مطالعات پزشکی و آمار رو به رشد سردرد، کمردرد، گردن درد، درد دنبالچه، دیسک کمر و دیگر بیماری های ستون فقرات، خطرات ناشی از نشستن های طولانی و نادرست را اثبات کرده است. به همین دلیل به تجهیزات ارگونومیک نیازمند هستیم. کاهش بهره وری، از کار افتادگی، افزایش ساعات غیبت از کار، خستگی زودرس، افسردگی و عدم رضایتمندی شغلی و …، مشکلاتی است که به دنبال درد و بیماری برای کارمندان ایجاد می شود.

کاهش استرس، بهبود سیستم ایمنی بدن، خُلق و خو، تنفس و اکسیژن رسانی به مغز و افزایش اعتماد به نفس از اثرات قرارگیری بدن در وضعیت صحیح است. علاوه بر همه این تاثیرات مثبت فردی، توجه به بهبود وضعیت اقتصادی، افزایش بهره وری، کاهش هزینه های درمانی، سلامت کارکنان و همچنین احترام به کرامت انسانی باعث شده است استفاده از محصولات ارگونومیک به عنوان شاخصی از توسعه پایدار درنظر گرفته شود.

چرا ارگونومی مهم است؟

بر طبق Safe work Australian، هزینه کلی صدمات و بیماری های ناشی از کار 60 بیلیون تخمین زده شده است. تحقیقات اخیر نشان داده شده است که کمردرد معمولترین بیماری مرتبط با کار است که کارمندان ادارات، کارگران ساختمانی و در بالاترین سطح کشاورزان با آن دست به گریبان هستند. هدف علم ارگونومی ایجاد محیط کاری ایمن، راحت و فعال است. ارگونومی با درنظر گرفتن محدودیت ها و توانایی انسانی در طراحی ابزار محیط کار از جمله سایز بدن افراد، قدرت، مهارت، سرعت، توانایی های حسی ازجمله بینایی، شنیداری، به این مهم دست می یابد.

ارگونومی شاخه ای از علم است که پنجاهمین سالگرد آن در سال 1999 جشن گرفته شده است. برای کسب بهترین طراحی، ارگونومی از شاخه های زیر استفاده می کند.

  • آنترومتری: سایز بدن، شکل، جمعیت و تغییرات
  • بیومکانیک: عضلات، مفاصل، قدرت، نیروها
  • فیزیک محیطی: صدا، نور، گرما، سرما، تشعشعات، ارتعاشات
  • روانشناسی کاربردی: مهارت، یادگیری، خطاهای انسانی، تفاوت ها
  • روانشاسی کاربردی: مهارت، یادگیری، خطاهای انسانی ، تفاوت ها
  • روانشناسی اجتماعی: گروه ها، ارتباط، رفتار

منبع: ergonomics.com.au

گردآورنده: سارا حجازی (ارگونومیست) / مریم موسوی (مترجم)