هیچ توجه کردین افرادی که پشت میز کار و موقع رانندگی صاف می نشینند و قوز نمی کنند باهوش تر به نظر می رسند؟ شاید واقعا هستند. 

فکر می کنید طرز نشستن و ایستادن تان چقدر می تواند روی تمرکز تاثیر بگذارد؟

در اینجا می خواهیم  توضیح بدیم چطور نشستن غلط و اشتباه می تواند اکسیژن رسانی به مغزتان را موقع کار و فعالیت کاهش دهد. 

بهتر است بدانید نشستن و ایستادن نادرست باعث ضعیف شدن عضلات تنفسی شده و ظرفیت شش ها را تا 30 درصد کاهش می دهد در حالیکه نشستن درست  تنفس را بهبود می بخشد و فشار بر روی شش ها و دیافراگم را کاهش می دهد .  

شش هایتان را  یک بادکنک درنظر بگیرید وقتی روی میز کارتان خم می شوید و قوز می کنید فضای قفسه ی سینه محدود می شود و شش ها با ظرفیت کامل پر از هوا نمی شوند.

کاهش اکسیژن خون - نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد
کاهش اکسیژن خون - نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد

مغز برای انجام فعالیت هاش به 20  درصد اکسیژن دریافتی نیاز داره . هوای بیشتر یعنی اکسیژن بیشتر، اکسیژن بیشتر یعنی تغذیه ی بهتر مغز، تغذیه ی بهتر یعنی خلاقیت و تمرکز بیشتر. پس الان هر جا که هستین در یک وضعیت مناسب بشینین یا بایستید.

نشستن غلط سبب کاهش تنفس دیافراگمی و افزایش تنفس ششی می شود. افزایش تنفس ششی جذب اکسیژن  خون را کاهش خواهد داد. افراد به جای استفاده از دیافراگم از شش ها برای تنفس استفاده می کنند در حالیکه باید از 70 درصد دیافراگم و 30 درصد شش برای تنفس استفاده کرد. بسیاری از مردم نمی دانند که نشستن غلط به دیافراگم فشار وارد می کند و عملکرد آن را خراب می کند. دیافراگم عضله ای گنبدی شکل در انتهای شش هاست که مسئول انبساط شش ها می باشد.

 نیروی جاذبه باعث می شود جریان خون در ته شش ها و نزدیک به دیافراگ 6 برابر قویتر از جریان خون در بالای شش ها باشد . وقتی نادرست نمی نشینید دیافراگم خوب عمل نکرده و  جذب اکسیژن در انتهای شش کاهش می یابد. می توان گفت دیافراگم بیشترین نقش را در ایجاد اکسیژن در خون بازی می کند. افرادی که نادرست می نشینند به خاطر فشار وارد بر دیافراگم، تنفس ششی دارند. 

جذب اکسیژن - نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد

نشستن های غلط و اشتباه،  تنفس را سریع و عمیق می سازد. این نوع تنفس میزان اکسیژن خون را کاهش می دهد . بیش از 90 درصد افراد در جوامع مدرن درست نفس نمی کشند. تجربیات بالینی نشان می دهند که خم شدن روی میز و نشستن غلط تنفس را تشدید می کند، تشدید تنفس سبب کاهش co2 در شش ها و خون سرخرگی می شود. Co2  گشادکننده ی عروقی موثری است و برای جذب اکسیژن مورد نیاز است، کاهش این ماده در هنگام نشستن نادرست  باعث کاهش میزان  اکسیژن  در خون و مغز می شود.

نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد  - پشتی طبی باراد

کاهش اکسیژن باعث پیشرفت بیماری های مزمن نیز می گردد چرا که بیماری های مزمن متاثر از کمبود اکسیژن در بافت های بدن هستند. طبیعی است بعضی از افراد به خاط نشستن های غلط ، درد قفسه ی سینه، آنژین، مشکلات گوارشی، تپش قلب و نامنظمی ضربان قلب را تجربه کنند. از آنجایی که کمتر از 10درصد افراد در جوامع مدرن درست و صحیح نفس نمی کشند جای تعجب نیست که بیشتر افراد وضعیت بدنی نامناسب هنگام نشستن و ایستادن دارند. خم شدن روی میز و یا لم دادن روی صندلی در مدارس، دانشگاه ها، کتابخانه ها و دیگر مکان ها متاسفانه همیشه اتفاق می افتد. 

 چگونه درست بنشینیم؟

برای نشستن درست ابتدا ارتفاع صندلی تان را تنظیم کنید تا دست با زاویه 90 الی 120  درجه روی سطح میز قرار بگیرد.

نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد  - درست نشستن

 اگر در این صورت زیر پاهایتان خالی شد حتما از زیرپایی ارگونومیک استفاده کنید چون آویزان بودن پاها فشار بسیار زیادی به کمر وارد می کند. اگر هم پاهایتان به زمین می رسد باز هم استفاده از زیرپایی برای افزایش کاهش فشار وارد بر پشت زانوها و افزایش جریان خون در پاها توصیه می شود‌ .

زیرپایی ارگونومیک ماساژور کلاسیک باراد  - کمر درد

 کاملا به تکیه گاه صندلی تکیه دهید و از پشتی طبی استفاده کنید.  همینطور که توجه کرده اید هر چقدر به صندلی تکیه دهید باز کمر در تماس با صندلی نیست چون کمر به داخل تورفتگی دارد بنابراین مهره ها و عضلات کمر هیج تکیه گاهی ندارند اما بیشتر وزن بدن را تحمل می کنند بنابراین حتما باید هنگام نشستن از پشتی طبی استفاده کنید تا وزن بدن به صندلی منتقل شود و عضلات و مهره های کمر از مسولیت اضافی تحمل وزن خلاص شوند بنابراین از  کمردرد جلوگیری خواهد شد.

پشتی طبی باراد

هرگز برای اینکه مانیتور کامپیوتر یا نمایشگر لپتاپ را ببینید سرتان را خم نکنید . خم کردن سر علاوه بر کاهش عملکرد شش ها که در این مقاله به تفضیل توضیح داده شد، باعث گردن درد و آسیب های جدی به ستون فقرات گردن مثل فتق دیسک گردن می شود . برای نشستن درست باید مانیتور در راستای چشم قرار گیرد به این منظور از نگهدارنده لپتاپ یا نگهدارنده مانیتور ( مانیتور استند) با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده کنید . تا مانیتور در راستای چشم قرار بگیرد.

نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد