ارگونومی مطالعه نیازهای فیزیکی کار در همه انواع مشاغل و محیط های کاری است. اگر شما مبتلا به سیاتیک هستید می دانید که کار کردن با کمردرد، درد نشیمنگاهی و پا درد بسیار سخت است. 6 نکته زیر را در نظر بگیرید تا بتوانید همراه با بیماری سیاتیک کار کنید. در فعالیت های روزمره تان قواعد ساده ارگونومیک را به کار ببرید. استفاده از میزهای قابل تنظیم برای اینکه بتوانید لحظاتی هم ایستاده کار کنید و همچنین تنظیم مجدد نحوه نشستن تان می تواند به شما کمک کند تا درد کمتری را تحمل کنید.

1- نشستن

نشستن برای مدت طولانی برای ستون فقرات یا درد عصب سیاتیک خوب نیست. اگر امکان دارد هر 20 دقیقه از جایتان برخیزید و چند قدم راه بروید. برای قابل تحمل کردن نشستن از صندلی ارگونومیک استفاده کنید. همچنین می توانید برای حمایت از کمرتان، روی صندلی تان پشتی طبی قرار دهید.

نکات ساده دیگری که می تواند درد سیاتیک را در هنگام نشستن کاهش دهد:

  • پاهایتان را روی هم قرار ندهید.
  • پاهایتان کاملا روی سطح صاف قرار بگیرد.
  • زانو و لگن در یک راستا باشند.  
  • از صندلی چرخدار استفاده کنید تا بتوانید به جای چرخاندن کمرتان، کل بدنتان را حرکت دهید.

2- ایستادن

تغییر پوسچر (طرز قرارگیری بدن) یک روش هوشمندانه برای مراقبت از ستون فقرات در هنگام کار است. پس بخشی از کارتان را در حالت ایستاده انجام دهید. نشستن در تمام روز علاوه بر کمردرد با گستره وسیعی از بیماری ها از جمله چاقی و دیابت نوع دو مرتبط است.

ایستادن ریسک ابتلا به دیابت نوع دو را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده است افرادی که برای طولانی مدت در طول روز می نشینند، میزان قند خون ناشتای بالایی دارند.

ایستادن ریسک بیماری های قلبی را کاهش می دهد. تحقیقات نشان می دهند افرادی که حداقل 2 ساعت در روز را می نشینند، ریسک بیماری های قلبی را تا 125 درصد افزایش می دهند.

ایستادن کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. مطالعه ای که در سال 2016 گرفت مشخص کرد استفاده از میزهای قابل تنظیم در محل کار به مصرف کالری کمک می کند و از افزایش وزن جلوگیری می کند. یکی از ساده ترین روش ها برای تغییر پوسچر از حالت نشسته به ایستاده در محل کار، استفاده از میزهای قابل تنظیم است. یک میز قابل تنظیم به شما اجازه می دهد ارتفاع میز را تنظیم کنید، بنابراین به راحتی می توانید در حالت نشسته و ایستاده کار کنید.

اگر چه امکان ایستادن در محل کار بسیار مهم است اما از ایستادن در یک مکان به صورت ثابت بپرهیزید. اگر به خاطر شغلتان ناچار به ایستادن های طولانی مدت هستید سعی کنید یکی از پاهایتان را روی یک جعبه و یا زیر پایی قرار دهید. هر 10 تا 15 دقیقه پایتان را عوض کنید.

افراد مبتلا به درد عصب سیاتیک نکته زیر را در نظر داشته باشند:

هنگام بلند شدن از روی صندلی و تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده، کمرتان را خم نکنید. خم کردن کمر می تواند باعث کشیدگی عصب شود و یک عصب تحریک شده را بدتر کند. پس به جای خم کردن کمرتان، جلوی نشیمنگاه صندلی بنشینید و با فشار پاهایتان بایستید.

3- عدم خم شدن روی میز کار  

نزدیک به میز کارتان بنشینید تا مجبور به خم شدن روی میز نباشید. دوباره تاکید می کنیم خم شدن به جلو می تواند درد عصب سیاتیک تان را بدتر کند. شانه هایتان را ریلکس کنید. آرنج و ساعدتان باید روی میز قرار گیرند.

4- استفاده از تکنیک های ارگونومی در محل کار

ایجاد یک محیط کاری مناسب مبتلایان به درد عصب سیاتیک خیلی آسا ن است.

  • بالای مانیتورتان را هم راستا با چشم تان قرار دهید.
  • کیبرد و موس را نزدیک به خودتان قرار دهید تا مجبور به کشیدن بدنتان نباشید.
  • از صندلی استفاده کنید که پشتتان را به خوبی حمایت می کند. اگر صندلی تان نمی تواند گودی کمرتان را پر کند از پشتی طبی استفاده کنید.

5- عدم حمل اجسام سنگین

از انجام حرکت هایی که به نیروی عضلانی نیازمند است اجتناب کنید و یا حداقل آن را محدود کنید. حرکت هایی مثل هل دادن مبلمان یا بلند کردن یک میز و یا  حمل یک چمدان می تواند شرایط یک عصب تحریک شده سیاتیک را بدتر کند. اگر باری را حمل می کنید وزن آن را بین هر دو دست تقسیم کنید. تا جایی که ممکن است اشیاء غیر ضروری را با خود حمل نکنید و کیف خود را سبک کنید.

6- تشک مناسب

به نوع تشک تان توجه کنید. نوع تشکی که روی آن استراحت می دهید، روی احساس روز بعد شما تاثیر می گذارد. اگر تشک شما نرم باشد، ستون فقرات شما به خوبی حمایت نمی شود و به خستگی عضلانی و بدخوابی منجر می شود.

همانطور که بیان شد با اضافه کردن یک میز قابل تنظیم و همچنین تنظیم ارتفاع مانیتور تان می توانید یک محیط کاری مناسب برای کاهش درد عصب سیاتیک داشته باشید. اما اگر علاوه بر کمپرس گرم و سرد و مصرف داروهای بدون نسخه، هنوز  احساس درد می کنید به پزشک مراجعه کنید. پزشکتان می تواند تشخیص دهد علت اصلی درد عصب سیاتیک شما چیست.