هیچ وقت فکر کرده اید که طرز نشستن تان بتواند روی میزان سلامتی تان در فصل های سرد تاثیر بگذارد؟ چه ارتباطی بین بیماری های ویروسی و طرز نشستن وجود دارد؟ همه چیز به کلمه کوچکی برمی گردد که خیلی از بیماری ها به آن مرتبط است. بله استرس.

بیشتر افراد این روزها با سرهای خمیده به جلو با کامپیوتر و یا موبایلشان کار می کنند. امروزه بیشتر کارها پشت میز کار و در حال نشسته انجام می گیرد. وقتی مادرهایمان از ما می خواستند درست و راست بنشینیم، در واقع بهترین توصیه را به ما می کردند.

مطالعاتی که اخیرا انجام گرفته نشان می دهد که خم شدن سر به جلو سبب افزایش فشار روی ستون فقرات می شود حتی وقتی به میزان کمی به جلو خم می شویم، این فشار وجود دارد. در فعالیت هایی مثل نوشتن، رانندگی و کار با کامپیوتر، میزان خم شدن ستون فقرات و فشار وارد بر آن چندین برابر می شود. نتیجه اینکه بدن همواره در مرحله ای از فشار و استرس باقی می ماند. این استرس عملکرد سیستم ایمنی را پایین می آورد و ریسک ابتلا به آنفولانزا، سرماخوردگی و حتی بیماری های عفونی را افزایش می دهد. اما چطور؟

وقتی درباره فشار روی ستون فقرات صحبت می کنیم، در واقع درباره فشار روی سیستم عصبی هم صحبت می کنیم. یه خاطر داشته باشید که طناب عصبی نخاعی از بین مهره های ستون فقرات عبور داده می شود و سپس به همه ارگان های بدن، عضلات و دیگر سیستم ها منشعب می گردد. خم شدن سر به جلو روی ستون فقرات فشار وارد می کند پس به سیستم عصبی مرکزی هم فشار وارد می نماید. این فشار سبب ایجاد یک تداخل در ارتباط سلول های عصبی می شود که عملکرد عصب سمپاتیک را افزایش می دهد. این دقیقا یعنی فعالیت بیش از حد غده آدرنال و به دنبال آن ترشح بیشتر کورتیزول (هورمون استرس) و در نهایت پایان فعالیت سیستم پاراسمپاتیک. سیستم عصبی پاراسمپاتیک سیستم عصبی آرامش و سکون است که در برابر سیستم عصبی سمپاتیک که باعث واکنش های هیجانی است عمل می نماید.

پیشنهاد می کنیم برای کاهش استرس و افزایش سیستم ایمنی بدنتان، حتما درباره درست نشستن و درست ایستادن در همین سایت مطالعه کنید.

برای درست نشستن اول از همه ارتفاع صندلی تان را  تنظیم کنید به طوری که دست با یک زاویه 90 تا 110 درجه روی میز مماس باشد. اگر پاهایتان آویزان شد حتما از زیرپایی استفاده کنید. اگر پاهایتان به زمین می رسد باز هم استفاده از زیرپایی برای افزایش جریان خون در پاها توصیه می شود. راست و کمی متمایل به عقب بنشینید و به صندلی تکیه دهید. استفاده از پشتی طبی برای جلوگیری از کمردرد توصیه می شود. مانیتور را با استفاده از نگهدارنده ارگونومیک مانیتور (مانیتور استند) در راستای چشم تنظیم کنید تا مجبور به خم کردن سر نباشید.