از آنجا که بسیاری از ما در طول شبانه روز برای انجام کار و سایر فعالیت ها مجبوریم مدت زمان زیادی بر روی صندلی بنشینیم باید از یک صندلی ارگونومیک استفاده کنیم تا بدن در مناسب ترین پوسچر خود قرار گیرد. کمردرد، بیماری های ستون فقرات همچون فتق دیسک کمر، خستگی مفرط و زودرس، افزایش ساعات غیبت از کار، کاهش راندمان کاری، افزایش استرس، نارضایتی شغلی نتایج استفاده از صندلی نامناسب است که در نهایت هزینه های شرکت و سازمان را افزایش می دهد. 

یک صندلی ارگونومیک چه ویژگی هایی دارد؟‌

  • ارتفاع صندلی

از آنجا که ارتفاع اکثر میز ها ثابت و غیرقابل تغییر است، تنظیم ارتفاع صندلی بسیار مهم است، ارتفاع مطلوب یک صندلی باید به شما این امکان را بدهد تا دست با زاویه ۹۰ درجه روی میز قرار بگیرد و از طرف دیگر  پاها به راحتی روی سطح زمین یا روی زیر پایی قرار بگیرند. توجه کنید آویزان بودن پاها آسیب جدی به سیستم اسکلتی عضلانی وارد می کند. به شما توصیه می کنیم هنگام تنظیم ارتفاع صندلی اگر پاهایتان به زمین می رسد باز هم از زیرپایی استفاده کنید چون استفاده از زیرپایی می تواند جریان خون در پاها را افزایش دهد.

  • عمق صندلی

 هنگام نشستن بر روی صندلی باید فاصله ی 2 تا 5 سانتی متر بین لبه صندلی و پشت زانوها فاصله وجود داشته باشد. این فاصله فشار وارد بر پشت زانوها را کاهش می دهد و به دنبال آن جریان خون در پاها افزایش می یابد.

  • شیب صندلی

یک صندلی ارگونومیک مناسب شیب اندکی دارد که باعث می شود لگن به صورت مناسب و صحیح  بر روی صندلی قرار گیرد، این ویژگی به خصوص برای افرادی که زیاد بر روی صندلی می نشینند حائز اهمیت است و از لگن درد در نشستن های طولانی جلوگیری می کند. اگر صندلی شما این ویژگی را ندارد می توانید از انواع به نشین های گوه ای یا شیب دار استفاده کنید. 

  • پشتی صندلی مناسب

یکی از ویژگی های بسیار مهم یک صندلی ارگونومی پشتی صندلی آن است، پشتی صندلی باید بتواند گودی کمر افراد در اندازه های مختلف را به طور کامل پر کند تا هیچ فاصله ای بین کمر و پشتی صندلی نباشد، این کار باعث کاهش فشار بر ستون فقرات می شود و از کمردرد و بیماری های ستون فقرات جلوگیری می گردد. از آنجایی که اکثر صندلی ها فاقد پشتی صندلی مناسب هستند می توانید پشتی های طبی موجود در بازار را روی صندلی خود نصب کنید. فقط توجه کنید هنگام نصب پشتی طبی مراقب باشید نشیمنگاه صندلی شما اشغال نشود چون در این صورت روی نشیمنگاه صندلی جلو خواهید رفت و ران ها و شانه ها از صندلی فاصله خواهند گرفت.

  • چرخش راحت صندلی

یک صندلی ارگونومی باید به راحتی قابل چرخش باشد تا فرد به راحتی به نقاط مختلف میز دسترسی داشته باشد و هیچ فشاری به بدن وارد نشود. این چرخ ها بهتر است نرم باشند تا حتی در سطوح سخت نیز به راحتی قابل حرکت باشند.

  • دسته قابل تنظیم

دسته های یک صندلی ارگونومی قابل تنظیم است به گونه ای است که ساعد در زاویه ۹۰ درجه به راحتی روی آن قرار می گیرد، این ویژگی بخصوص هنگام تایپ کردن باعث می شود شانه ها آویزان نباشند و فشار زیادی به شانه ها، بازو، عضلات ساعد و مچ دست وارد نشود.

  • محافظ سر

بسیاری از  صندلی های ارگونومی در قسمت فوقانی، یک محافظ سر و گردن دارند که این محافظ از سر و گردن محافظت می کند و باعث کاهش فشار و تنش در شانه ها و اندام فوقانی می شود.

  • مواد و متریال

یک صندلی ارگونومی باید از مواد و متریال مناسب ساخته شود، از آنجایی که هر فرد ممکن است مدت زمان زیادی روی صندلی بنشیند این مواد باید ضد تعرق باشند، مواد و متریال اصولا بستگی به بودجه سازنده دارد اما صندلی های ارگونومیک گرانقیمت اصولا از چرم یا مخمل ساخته می شوند.

توصیه نهایی اینکه حتی اگر روی بهترین صندلی ها بنشینید اما به آن تکیه ندهید و به جلو خم شوید، موثر نخواهد بود. برای جلوگیری از خم کردن سر باید مانیتورتان بوسیله یک نگهدارنده ارگونومیک (مانیتور استند) در راستای چشم تنظیم شود تا مجبور به خم کردن سر نباشید.