ارگونومی چیست؟

ارگونومی یک شغل را برای هماهنگی هر چه بیشتر با کارکنان طراحی می کند بنابراین کار، ایمن تر و بهره وری، افزایش خواهد یافت.

چرا ارگونومی مهم است؟

ارگونومی مهم است برای اینکه وقتی در حال انجام کار با پوسچر اشتباه، در درجه حرارت نامناسب و با حرکات تکراری هستید، بدن شما شروع به نشان دادن علائمی از قبیل خستگی، ناراحتی و درد می کند که می تواند اولین نشانه های یک اختلال اسکلتی عضلانی باشد.

اختلالات اسکلتی عضلانی چه هستند؟

اختلالات اسکلتی عضلانی(MSDs) بیماری هایی هستند که بر روی عضلات، مفاصل، تاندون ها، رباط ها و اعصاب تاثیر می گذارند. اختلالات اسکلتی عضلانی می توانند در طول زمان و در طولانی مدت اتفاق بیافتند و می توانند بعد از یک فشار یک باره ایجاد شوند.

مزایای استفاده از ارگونومی چیست؟

  • کاهش هزینه های سازمانی

موارد زیر به کاهش هزینه های سازمان ها منجر می شود:

کاهش صدمات و آسیب ها

کاهش پرداخت غرامت به کارکنان آسیب دیده

کاهش هزینه های درمانی

کاهش هزینه های بیمه گزاران

کاهش هزینه های جایگزینی نیرو های آسیب دیده با نیروهای جدید

کاهش هزینه های نیروهای جدید

  • کاهش احساس درد

اجرای برنامه های ارگونومی می تواند فاکتورهای ریسکی که منتهی به درد های جسمی و به تبع آن باعث ناراحتی های روحی می شود را کاهش دهد.

  • افزایش بهره وری

برنامه های ارگونومی می تواند با کاهش ابتلا به کمردرد و اختلالات اسکلتی عضلانی، کارکنان را فعال تر و رضایت مندی شغلی را بالا ببرد.

  • بهبود روحیه کارکنان

توجه به ارگونومی در محیط کار سبب می شود کارکنان احساس ارزشمند بودن داشته باشند چرا که متوجه می شوند مدیریت برای سلامتی آنها ارزش قائل است.

  • کاهش ساعات غیبت از کار

ارگونومی به سلامتی و کاهش درد می انجامد و کارکنان را با پویایی بیشتر با سازمان همراه می سازد. البته توجه داشته باشید هزینه های حضور کارکنان دارای مشکلات روحی و جسمی در محل کار، بیشتر از زمانی است که این افرد به طور کلی در سر کار حضور پیدا نمی کند.

چرا مدیران از ارگونومی استفاده نمی کنند؟

مدیران اقدامات ارگونومیک را هزینه بر می دانند در حالی که بسیاری از اقدامات ارگونومیک کم هزینه هستند و ارگونومی توانسته است از هدر رفت بسیاری از منابع مادی و انسانی جلوگیری کند. از اقدامات کم هزینه ارگونومیک می توان تصحیح پوسچر (قرارگیری بدن در وضعیت صحیح جهت جلوگیری از کمردرد و بیماری های اسکلتی عضلانی در نشستن های طولانی مدت) را نام برد. بعضی از اقدامات ارگونومیک کم هزینه شامل موارد زیر می شوند:

میز و صندلی تان را برای هماهنگی بیشتر با بدن تنظیم کنید. ارتفاع صندلی تان را تا اندازه ای بالا ببرید تا دست با یک زاویه قائم روی میز قرار بگیرد. هر بار قبل از شروع به کار صندلی تان را تنظیم کنید چون بدن در طول روز دچار تغییراتی می شود.

هیچگاه روی میز کارتان خم نشوید بلکه با استفاده از نگهدارنده ارگونومیک مانیتور (مانیتور استند، پایه متحرک مانیتور، پایه رومیزی مانیتور) ارتفاع مانیتورتان تنظیم کنید تا مجبور به خم کردن سر نباشید. 
اکثریت افراد با نشستن های طولانی مدت دچار کمردرد هستند، درست نشستن و تکیه دادن به صندلی می تواند از ستون فقرات شما حمایت کند و از کمردرد جلوگیری کند. اگر صندلی شما نمی تواند گودی کمرتان را پر کند حتما از پشتی طبی استفاده کنید.

  کارمندان کوشا و پویا مهمترین سرمایه های یک شرکت هستند. به مدیران سود حاصل از اقدامات ارگونومیک را شرح دهید و به آنها توضیح دهید که چگونه ارگونومی می تواند به بازگشت هزینه و ایجاد سود با یکدیگر منجر شود.

چگونه مدیران می توانند کارکنان را علاقمند به تغییر روش کاری خود بر مبنای علم ارگونومی کنند؟

اجازه دهید کارکنان سلامتی و رضایتمندی شغلی بعد از استفاده از محصولات ارگونومیک را حس کنند و حس راحتی، شادکامی، سلامتی بعد از استفاده از محصولات ارگونومی را یک بار تجربه نمایند.

معمولترین فاکتورهای ریسک ارگونومی در محیط های کار:

اعمال نیرو، بلند کردن اجسام سنگین، کشیدن یا هل دادن، حمل کردن، پوسچر نامناسب در نشستن های طولانی مدت، فعالیت های تکراری، نگاه طولانی مدت به بالای سر، استرس تماسی، ارزش و ارتعاش، درجه حرارت بالا.