درست بنشینید و استرس تان را سرکوب کنید.

مطالعات نشان می دهند افراد با پوسچر بهتر، شادترو قوی ترند.

دفعه بعد که حس کردید غمگین و افسرده هستید به طرز نشستنتان پشت میز کار و جلوی کامپیوتر دقت کنید. طبق یافته های دانشمندان شناختی احتمالا شما با گردن و شانه های افتاده پشت میز کامپیوتر روبه روی مانیتور به جلو خم شده اید و به پایین نگاه می کنید. نشستن درست علاوه بر جلوگیری از کمردرد و گردن درد با تاثیر مستقیم بر سیستم عصبی، خلقیلات شما را بهبود می بخشد. وقتی که احساس یاس می کنید، بهترین راه برای آرام شدن، درست نشستن است.

درست است که به خاطر افسردگی و غم در چنین وضعیتی با شانه های آویزان نشسته اید اما این هم درست است که به خاطر نشستن در چنین وضعیتی، غمگین و ناراحت هستید. این فلسفه فکری به عنوان Embodied Cognition شناخته شده است به این معنی که ذهن ما روی بدنمان تاثیر می گذارد. این باور بر این پایه استوار است که رابطه بین ذهن و بدن دوطرفه است یعنی همانطور که ذهن ما روی بدنمان تاثیر می گذارد، بدن نیز همچنین ذهن را مورد هدف قرار می دهد.

کارشناسان در تحقیقات سالهای اخیر نشان داده اند که چطور دو دقیقه ژست قدرت در یک روز می تواند احساساتمان را نسبت به خودمان تغییر دهد. این تغییر تنها به خاطر نمایش قدرت و اعتماد به نفس به اطرافیانمان نیست بلکه این تغییرذهنیت به تغییر هورمون های بدنمان یعنی افزیش سطح تستسترون و کاهش سطح کورتیزول یا همان هورمون استرس در مغز مربوط است. 

Richard Petty استاد روانشناسی دانشگاه اوهایومی گوید: ناحیه ای درمغز وجود دارد که روی اعتماد به نفس تاثیر می گذارد اما چگونگی هدف قرارگرفتن این ناحیه اصلا مهم نیست. تشخیص بین اعتماد به نفس واقعی از اعتماد به نفسی که از طریق طرز نشستن و ایستادن ایجاد می شود مشکل است. رابطه بین اعتماد به نفس و طرز نشستن دوطرفه عمل می کند. درست مثل شادی که به لبخند منتهی می شود و لبخندی که به شادی منتهی می گردد.

در تحقیقی که در سال 2009 در ژورنال اروپایی روانشناسی اجتماعی چاپ شد، Richard Petty به همراه دیگر همکارانش، 71 دانش آموز کالج را انتخاب کردند و از آنها خواسته شد عده ای راست و مستقیم بنشینند و عده ای خم شوند و به زانوهای خود نگاه کنند. در همین حال از دانش آموزان خواسته شد سه ویژگی مثبت و سه ویژگی منفی خود را که فکر می کنند با رضایت شغلی و میزان موفقیت در شغلشان مرتبط است را بیان کنند و سپس از دانش آموزان خواسته شد به میزان موفقیت خود در حرفه شان نمره بدهند.

محققان دریافتند نمره ای که دانش اموزان به خودشان می دهند به طرز نشستن شان مرتبط است. دانش آموزانی که راست و درست نشسته بودند به ویژگی های مثبت و منفی خود باور داشتند و آنهایی که با سرهای خم نشسته بودند به هیچ یک از افکار خود اعتماد نداشتند.

در پژوهش Richard petty در سال 2012 مشخص شد همانطور که احساسات و افکار روی طرز نشستن و ایستادن تاثیر میگذارد، همانطور طرزقرارگیری بدن روی احساسات و افکار تاثیر دارند.

از آنجایی که پوسچر روی خلقیات و افکار تاثیر می گذارد، افزایش نشستن های طولانی مدت پشت کامپیوتر و نگاه کردن با سرهای خمیده می تواند تاثیر بسیار زیادی به افزایش افسردگی در سالهای اخیر داشته باشد. خم کردن سر همچنین به عنوان عامل سردردهای مکرر، شانه درد و گردن درد شناخته می شود.

کارشناسان پیشنهاد می کنند برای جلوگیری از خم کردن سر از نگهدارنده های مانیتور(مانیتور استند) با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده کنید. هنگام کار با کامپیوتر بالای مانیتور باید در راستای چشم باشد. هنگام رانندگی می توانید آینه را کمی بالاتر نصب کنید تا مجبور باشید راست و درست بنشینید. همچنین نرم افزارهای هشداردهنده پوسچر را روی موبایل یا کامپیوترتان نصب کنید تا درست نشستن را به شما یادآوری کنند.

منبع: fastcompany, lifehacker گردآورنده: مریم موسوی