بدون شک می دانید که طرز قرارگرفتن بدن در هنگام نشستن و ایستادن برای سلامتی ستون فقرات، جلوگیری از کمردرد و گردن درد تا چه اندازه مهم است اما شاید تعجب کنید اگر بگوییم که حفظ پوسچر مناسب هنگام نشستن ارتباط مستقیمی با سلامتی دهان و دندان دارد. وقتی اکثریت افراد به سلامتی دهان و دندان فکر می کنند، مسواک، نخ دندان و دهان شویه ها به ذهنشان می رسد اما نشستن نادرست ارتباط مستقیمی با بیماری های دهان و دندان دارد. پوسچر مناسب لبخندی سالم به شما می بخشد و می تواند از بیماری های دهان و دندان جلوگیری کند.

چگونه نشستن های نادرست به سلامتی دهان و دندان آسیب می رساند؟

بهترین حالت نشستن یا ایستادن و یا به اصطلاح پوسچر صحیح وقتی است که سر، گردن و تنه در راستای هم قرار گیرند در این صورت کمترین وزن روی سیستم اسکلتی -عضلانی بدن وارد می شود. یک خط فرضی در وسط بدنتان در نظر بگیرید این مرکز ثقل بدن است. سر باید مستقیما روی ستون فقرات قرارداشته باشه تا وزنش روی مرکز ثقل بدن بیافتد. هر چی سرتان را از این خط دورتر نگه دارین و بیشتر خم کنید فشار بیشتری به گردن  و سر وارد می شود.وقتی به جلو قوز می کنید و یا روی صندلی لم می دهید، سر گردن و تنه در راستای این خط فرضی قرار نمی گیرند و به آنها فشار زیادی وارد می شود. دندانهای شما بخش مهمی از سیستم به هم پیوسته اسکلتی بدن  را تشکیل می دهند. وقتی به جلو قوز می کنید، جمجمه در راستای ستون فقرات قرار نمی گیرد و فک پایین به جلو کشیده می شود و باعث می شود دندان های بالا و پایین به طور صحیح روی هم قرار نگیرند. قرارگیری نادرست دندان ها روی هم فشار زیادی روی فک و عضلات مرتبط به آن وارد می کند و در طول زمان می تواند سبب التهاب و درد در فک و آسیب به دندان ها شود.

دکتر leibsohn سخنگوی آکادمی دنداپزشکی امریکا می گوید: حفظ پوسچر صحیح برای سلامتی دهان و دندان بسیار مهم است اما بسیاری از مردم این را نمی دانند. او بیمارانی را که از درد فک رنج می کشند درمان می کند و می گوید: پوسچر این افراد اغلب نادرست است. نشستن های غلط و اشتباه اغلب موقعیت های عضلات صورت را تغییر می دهد و برآمدگی و تورفتگی هایی در دندان های بالایی و پایینی ایجاد می کند که سبب عدم هماهنگی دندان های بالا و پایین می شود.

مفصل فک به عنوان یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن درنظر گرفته می شود. مفصل فک نه تنها به جمجمه، دندان، رشته های عصبی وعضلات متصل است، بلکه حرکات پیچیده ای را نیز انجام می دهد. رباط ها، دیسک ها  و استخوان ها با یکدیگر کار می کنند تا فک، دندانها را دربربگیرد و قابلیت گشسانی داشته باشد. موقعیت و وضعیت فک روی موقعیت سر تاثیر می گذارد که نهایتا تاثیر مستقیمی روی موقعیت ستون فقرات خواهد گذاشت.

فشار وارد بر سرو گردن در افرادی که پوسچر نادرستی دارند باعث می شود موقعیت فک پایین و جمجمه نسبت به هم تغییر پیدا کند به طوری که فک پایین به جلو و جمجمه کمی به عقب کشیده می شود. این تغییر در شکل آناتومی سر فرد، تمام قسمت های دیگر بدن از شانه ها تا لگن را تحت تاثیر قرار می دهد. در طول زمان این مشکل کوچک به بیماری های عمده ای تبدیل می شود. مشکل اصلی در افرادی که به بد نشستن عادت دارند، کوتاه شدن عضلات فک، التهاب اطراف فک و عدم هماهنگی هنگام گاز گرفتن است. بیماری temporomandibular joint disorder یا اختلال مفصل گیجگاهی – فکی از معمول ترین بیماری ها است که فک بالا و پایین هماهنگی کامل با هم ندارند. معمول ترین مشکلات این عارضه ایجاد صدا هنگام بازکردن فک، درد هنگام خمیازه کشیدن، سفتی فک و صورت و عدم هماهنگی دندان ها با یکدیگر است. 

در همه حال پوسچر مناسب و درست بدن را حفظ کنید. از آنجایی که بیشتر ساعات روز در حال نشستن هستیم، حفظ پوسچر صحیح و درست نشستن در ساعات طولانی کار بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه مجبور نباشید برای کار با مانیتور روی میز خم شوید می توانید از انواع نگهدارنده های ارگونومیک مانیتور (مانیتور استند، پایه مانیتور) استفاده کنید. با تنظیم ارتفاع نگهدارنده ارگونومیک مانیتور یا مانیتور استند، می توانید مانیتور را در راستای چشم نگهدارید تا مجبور به خم کردن سر نباشید و راست بنشینید.

منبع:knowyourteeth – irmocosmeticdentis

گردآورنده: سارا حجازی (ارگونومیست) -مریم موسوی (مترجم)