علم نشان داده است که قرارگیری نادرست بدن هنگام نشستن و ایستادن می تواند فشار خون را بالا ببرد . وضعیت نشسته بیشتر مورد توجه قرار می گیرد چون امروزه بیشتر کارها با مانیتور کامپیوتر  و لپتاپ و در حال نشسته انجام می گیرد و نشستن نسبت به ایستادن فشار بیشتری به بدن وارد می کند.  خم شدن به جلو فشار زیادی روی قلب و شش ها وارد می کند.

شاید به نظرتان عجیب بیاید اما واقعیت این است که بشر برای نشستن های طولانی مدت طراحی و ساخته نشده است. اما تکنولوژی و سبک زندگی روزمره ما را وادار می سازد تمام روز را پشت میز اداری، روبروی مانیتور کامپیوتر و لپتاپ بنشینیم از این جهت درست نشستن بسیار اهمیت پیدا می کند.

فشارخون بالا

دانشمندان می گویند قرارگیری بدن در وضعیت نادرست (پوسچر نادرست) هنگام نشستن و ایستادن می تواند علاوه بر ابتلا به کمردرد، گردن درد و بیماری های اسکلتی عضلانی  سبب ابتلا به فشار خون بالا، بی اختیاری ادرار، سوزش معده و سردرد شود. نشستن نادرست همچنین می تواند ایجاد نفخ کند و تنفس را برای افراد مبتلا به آسم سخت تر نماید.

Rabert McCoy پزشک استئوپاتیک می گوید: بدن همواره بر ضد جاذبه زمین در حال جنگ است به همین دلیل در عرض 10 دقیقه بعد از نشستن و یا ایستادن ، عضلات در ستون فقرات و شکم شروع به خسته شدن می کنند و ما به جلو خم می شویم. این نوع نشستن می تواند باعث افزایش فشار خون شود چرا که بین عضلات گردن، فشار خون و ضربان قلب ارتباط وجود دارد.

Deuchars و همکارانش در دانشگاه   Leede بریتانیا در پژوهشی علمی ارتباط مستقیمی بین عضلات گردن و بخشی از ساقه مغز به نام( nucleus tractus solitarius NTS) پیدا کردند. آنها متوجه شدند این بخش، نقش مهمی در ضربان قلب و فشار خون بازی می کند.

 تیم  Deuchars برای بررسی اینکه چه طور مغز به انواع پروتئین های مهارکننده و تحریک کننده پاسخ می دهد، از موش ها در آزمایشات خود استفاده کردند.

آنها متوجه شدند  یک گروه از سلول های مغزی مرتبط با عضلات گردن در پاسخ به هر دو نوع پروتئین مهار کننده و تحریک کننده واکنش نشان می دهند . به نظر می آید این سلول ها نقش بسیار فعالی در مغز بازی می کنند.

 یافته های این گروه از دانشمندان نشان داد چرا وقتی عضلات گردن آسیب می بینند، فشار خون و ضربان قلب تغییر پیدا می کنند؟ آسیب شلاقی گردن هنگام رانندگی و یا فشار وارد بر عضلات و مهره های گردن در ساعات طولانی کار با مانیتور و لپتاپ می تواند باعث آسیب به گردن و افزایش فشار خون شود.

هیچ می دانید به ازاء هر دو نیم سانتیمتری که سرتان را به جلو خم می کنید، به وزنی که گردن باید تحمل کند چهار و نیم کیلو اضافه می شود؟ سر و شانه ها مجبورند تمام روز این وزن را  تحمل کنند که در طولانی مدت به مهره ها و عضلات گردن فشار وارد می شود و به آنها آسیب می رسد.

گردن درد

برای جلوگیری از آسیب به عضلات و مهره های گردن باید درست بنشینید. هنگام نشستن مانیتور باید در راستای چشم قرار گیرد تا مجبور به خم کردن سر و فشار به مهره های گردن نشوید.  به این منظور می تواند بسته به نوع مانیتورتان از انواع نگهدارنده های ارگونومیک مانیتور، مانیتور استند، پایه مانیتور  استفاده کنید.    

نگهدارنده ارگونومیک مانیتور

گردآورنده: دکتر مهسا پارسا( ارگونومیست)  مریم موسوی(مترجم ).

منابع: medical daily, New scientist