“پوسچرت را درست کن تا نجات پیدا کنی”
(Save your posture, Save your life)
ممکن است این جمله در ابتدا باورنکردنی به نظر بیاید اما تحقیقات پژوهشگران تاثیر پوسچر صحیح (طرز قرارگیری بدن ) روی عملکرد سیستم های بدن را اثبات کرده اند. …

در واقع پوسچردرست، پنجره سلامتی است.  موارد زیر تنها بخشی از فواید نشتن های درست (حفظ پوسچر صحیح )  هستند.

جلوگیری از کمردرد و بیماری های ستون فقرات

از آنجایی که بیشتر ساعات روز را در حال نشستن هستیم، حفظ پوسچر بدن  یا همان قرارگیری بدن در وضعیت درست در هنگام نشستن بسیار مورد توجه قرار می گیرد. فشار بسیار زیادی که در نشستن های طولانی مدت و نادرست به اسکلت بدن وارد می شود افراد زیادی را به کمردرد، آرتروز، فتق دیسک، سیاتیک و دیگر بیماری های ستون فقرات مبتلا کرده است. طبق آمار بهداشت جهانی کمردرد اولین دلیل ناتوانی جسمی در جهان شمرده می شود و از هر 10 نفر 8 نفر گهگاه در زندگی از کمردرد رنج می برند. پس درست بنشینید.

بهبود وضعیت ایمنی بدن

طرز قرارگیری بدنتان ارتباط مستقیم با عملکرد سیستم ایمنی دارد. تحقیقات علمی رابطه مستقیم بین موقعیت اطلس (اولین مهره ستون فقرات) و عملکرد سیستم ایمنی را اثبات کرده اند. افرادی که ساعات طولانی کار با مانیتور را با سرهای خم شده به جلو سپری می کنند، مهره اطلس آنها به جلو کج می شود. کج شدن این مهره، عصب را تحت فشار قرار می دهد به طوری که ارسال سیگنال های ایمنی مختل می گردد.

از این به بعد اگر خیلی سرما می خورید و یا دچار حساسیت های آلرژیک می شوید کمی به طرز نشستن تان پشت میز کار دقت کنید.

کنترل ادرار

عضلات کمر مانند یک رشته پشتیبانی در ساختار کنترل مثانه عمل می کنند. هر گونه اخلال در عملکرد عضلات کمر به دلیل ضعف عضله باعث مختل شدن کل مکانیسم کنترل ادرار می شود. حال می توان گفت در اثر وضعیت نامناسب بدن عضلات لگن تضعیف شده و در مکانیسم کنترل مثانه درست عمل نمی کند. از طرف دیگر همین پوسچر نامناسب باعث ایجاد کمردرد در افراد می شود. به همین دلیل است که معمولاً افرادی که بی اختیاری ادراری دارند از کمر درد هم رنج میبرند به عبارت دیگر این دو عارضه رابطه دوطرفه با هم دارند  .

بهبود فرایند هضم غذا

گفته می شود 20 درصد افراد در تهران تقریباً دوبار در هفته رفلاکس معده را حس می کنند.  اکثریت افراد اینطور فکر می کنند که رفلاکس معده به شیوه تغذیه افراد برمیگردد اما در واقع این عارضه زمانی اتفاق می افتد که پروسه هضم غذا به درستی انجام نشود. یکی از مهم ترین دلایل آن مربوط به قرارگیری نامناسب سیستم گوارش است. غیر از مواردی که فرد اختلال اسکلتی عضلانی به شکل مادرزادی دارد، این حالت معمولا در اثر پوسچر نا مناسب بدن ایجاد می شود.

افزایش اعتماد به نفس

Richard Petty  استاد روانشناسی دانشگاه اوهایومی گوید: ناحیه ای درمغز وجود دارد که روی اعتماد به نفس تاثیر می گذارد اما چگونگی هدف قرارگرفتن این ناحیه اصلا مهم نیست. تشخیص بین اعتماد به نفس واقعی از اعتماد به نفسی که از طریق طرز نشستن و ایستادن ایجاد می شود برای مغز مشکل است. رابطه بین اعتماد به نفس و طرز نشستن دوطرفه عمل می کند. درست مثل شادی که به لبخند منتهی می شود و لبخندی که به شادی منتهی می گردد.

خلق و خو

دفعه بعد که حس کردید غمگین و افسرده هستید به طرز نشستنتان پشت میز کار و جلوی کامپیوتر دقت کنید. در پژوهش Richard petty در سال 2012 مشخص شد همانطور که احساسات و افکار روی طرز نشستن و ایستادن تاثیر میگذارد، همانطور طرز قرارگیری بدن روی احساسات و افکار تاثیر دارند.

درست است که به خاطر افسردگی و غم در چنین وضعیتی با شانه های آویزان نشسته اید اما این هم درست است که به خاطر نشستن در چنین وضعیتی، غمگین و ناراحت هستید. این فلسفه فکری به عنوان Embodied Cognition شناخته شده است. این باور بر این پایه استوار است که رابطه بین ذهن و بدن دوطرفه است یعنی همانطور که ذهن ما روی بدنمان تاثیر می گذارد، بدن نیز همچنین ذهن را مورد هدف قرار می دهد.

افزایش تنفس و بهبود اکسیژن رسانی به مغز

آیا توجه کردید افرادی که پشت میز کار و موقع رانندگی صاف می نشینند و قوز نمی کنند باهوش تر به نظر می رسند؟ شاید واقعاً هستن.

بهتر است بدانید نشستن و ایستادن نادرست باعث ضعیف شدن عضلات تنفسی شده و ظرفیت شش ها را تا 30 درصد کاهش می دهد در حالیکه نشستن درست  تنفس را بهبود می بخشد و فشار بر روی شش ها و دیافراگم را کاهش می دهد. 

ارگونومی

فشار خون

 Jim Deuchars و همکارانش در دانشگاه   Leede بریتانیا در پژوهشی علمی ارتباط مستقیمی بین عضلات گردن و بخشی از ساقه مغز به نام( nucleus tractus solitarius  NTS)  پیدا کردند. آنها متوجه شده اند این بخش، نقش مهمی در ضربان قلب و فشار خون بازی می کند. یافته های این گروه از دانشمندان نشان داد چرا وقتی عضلات گردن  آسیب می بینند، فشار خون و ضربان قلب تغییر پیدا می کند. یکی از مهمترین دلایل آسیب به عضلات، مهره ها و دیسک های گردن، پوسچر نامناسب است.

تقویت حافظه

حالا به یک اثر شگفت انگیز دیگر از پوسچر آشنا شوید. در پژوهشی مشخص شد که طرز نشستن می تواند روی به یاد آوری خاطرات مثبت و منفی تاثیر بگذارد. به یادآوری خاطرات منفی و نومیدانه در افراد مورد آزمایشی که با سرهای خمیده به جلو نشسته بودند راحت تر از افرادی است که راست و درست می نشینند. درست نشستن در حالت کلی حافظه را تقویت می کند. کارشناسان براین باورند که درست نشستن جریان خون را افزایش می دهد و باعث افزایش اکسیژن رسانی به مغزمی شود. بر طبق بعضی از تحقیقات درست نشستن اکسیژن رسانی به مغز را تا 40 درصد افزایش می دهد.

سلامتی دهان و دندان

 وقتی به جلو قوز می کنید، جمجمه در راستای ستون فقرات قرار نمی گیرد و فک پایین به جلو کشیده می شود و باعث می شود دندان های بالا و پایین به طور صحیح رویهم قرار نگیرند. قرارگیری نادرست دندان ها روی هم فشار زیادی روی فک و عضلات مرتبط به آن وارد می کند و در طول زمان می تواند سبب التهاب و درد در فک و آسیب به دندان ها شود. تمام این موارد تنها بخشی از مزایای حفظ پوسچر صحیح می باشد . از آنجایی که بیشتر ساعات روز در حال نشستن هستیم، حفظ پوسچر بدن ( قراگیری بدن در وضعیت صحیح) بسیار مهم است. برای جلوگیری از دردهای اسکلتی عضلانی مثل کمردرد، گردن درد، فتق دیسک، آرتروز و کاهش اثرات زیانبار نشستن های غلط استفاده از محصولات ارگونومیک مثل پشتی طبی، نگهدارنده ارگونومیک مانیتور، زیرپایی پیشنهاد می شود. این محصولات به افراد در ساعات طولانی کار کمک می کند درست بنشینند.

ارگونومی