ارتباط شگفت انگیزی بین سلامتی با نشستن درست (پوسچر مناسب) وجود دارد که دانشمندان یک به یک در صدد اثبات آنها هستند. درست نشستن به افزایش سیستم ایمنی بدن، تمرکز فکری، افزایش عملکرد سیستم تنفسی، اکسیژن رسانی به مغز، کاهش استرس و تغییر خلق و خو مرتبط است. در این مقاله می توانید اثر نشستن های درست را روی بینایی مطالعه کنید.

برای تشخیص چگونگی ارتباط بین طرز قرارگیری بدن و میزان بینایی باید ارتباطات زیر را بدانیم:

  • چشم به مغز

چشمان شما یک بخش پیچیده از سیستم عصبی مرکزی تان است که مستقیما به مغز مرتبط است. چشم های شما پرتوهای نور را دریافت می کند. این پرتوها به گیرنده های نور به نام سلول های مخروطی و استوانه ای در شبکه چشم برخورد می کنند. سیگنال هایی که شبکه چشم دریافت می کند به پالس های الکتریکی تبدیل می شود. این پالس های الکتریکی توسط عصب بینایی به قشر بینایی مغز منتقل می شود.

  • مغز به ستون فقرات

وقتی که پالس ها به قشر بینایی مغز می رسند، مغز شما آنها را تفسیر می کنند. مغز از این پالس ها برای تعیین اینکه چطور باید به بدن پاسخ بدهد استفاده می کند. مغز برای اینکه به بدن چگونگی عکس العمل در برابر آنچه چشم ها  می بینند را فرمان دهد، سیگنال هایی به نخاع ارسال می کند.

وقتی در وضعیت درست می نشینید یا می ایستید، سیگنال هایی که مغز از میان ستون فقرات می فرستد، سریع و بدون توقف ارسال می شود. به طوری که مغز همیشه برای ارسال فرامین بدن و جمع آوری اطلاعات هر پنج حس از جمله بینایی آماده است.

در طول زمان، خم کردن سر به جلو و پوسچر نامناسب روی کیفیت ارتباط بین نخاع و مغز تاثیر می گذارد. این کاهش ارتباط یک تاخیر بین دیدن یک جسم و تفسیر مغز از آن جسم و پاسخ بدن نسبت به آن جسم ایجاد می کند. در حقیقت پوسچر نادرست (نشستن و ایستادن در وضعیت غلط) می تواند اثرات زیانباری روی سلامت بدن بگذارد. گردش خون ضعیف، تنفس کوتاه و تاری دید از آن جمله است.

اما درنظر داشته باشید رابطه بین بینایی و ستون فقرات دوطرفه است. اگر دید ضعیفی داشته باشید، برای داشتن دید بهتر، گردن را به جلو خم می کنید. قرارگیری در این وضعیت خود باعث سفتی و اسپاسم عضلات شانه، گردن و سر می شود.

نتیجه ارتباط ضعیف بین مغز و چشم در اثر نشستن نادرست:

مطالعات نشان می دهد فردی که پوسچر مناسبی دارد، بینایی اش در وضعیت مطلوبی است بنابراین ارتباط ستون فقرات و مغز قوی باقی می ماند اما اگر فرد پوسچر نادرستی داشته باشد مثلا به جلو خم شود، مشکلات زیر را به همراه خواهد داشت:

  •  تاری دید یا اختلال در تمرکز چشم ها
  • کاهش گردش خون که سبب بی حسی می شود و قدرت عضلات را کاهش می دهد.
  •  خستگی چشم
  • سردرد یا سنگینی سر
  • سردرد، گردن درد، شانه درد، کمردرد
  • تغییر انحنای طبیعی ستون فقرات
  • دردهای عصبی از جمله در دست و پاها
  • بدتر شدن وضعیت بینایی

از آنجایی که امروزه بیشتر کارها با کامپیوتر و در حال نشسته انجام می گیرد، حفظ پوسچر صحیح بدن در هنگام نشستن بسیار مورد تاکید قرار می گیرد. نشستن نادرست علاوه بر ابتلا به کمردرد و بیماری های ستون فقرات می تواند روی بینایی تاثیر بگذارد. برای اینکه مجبور نباشید ساعات طولانی کار را با گردن خم سپری کنید می توانید از نگهدارنده ارگونومیک مانیتور (مانیتور استند، زیر مانیتوری) استفاده کنید.