هیچ وقت فکر کرده اید که طرز نشستن تان بتواند روی میزان سلامتی تان در فصل های سرد تاثیر بگذارد؟ چه ارتباطی بین سرماخوردگی و طرز نشستن وجود دارد؟ همه چیز به کلمه کوچکی برمی گردد که خیلی از بیماری ها به آن مرتبط است. بله استرس.

بیشتر افراد این روزها با سرهای خمیده به جلو با کامپیوتر، لپتاپ و یا موبایل شان کار می کنند. امروزه بیشتر کارها پشت میز کار و در حال نشسته انجام می گیرد. وقتی مادرهایمان از ما می خواستند درست و راست بنشینیم، در واقع بهترین توصیه را به ما می کردند.

رابطه بین نشستن و استرس چیست؟

استرس

مطالعاتی که اخیرا انجام گرفته نشان می دهد که خم شدن سر به جلو سبب افزایش فشار روی ستون فقرات می شود حتی وقتی به میزان کمی به جلو خم می شویم، این فشار وجود دارد. در فعالیت هایی مثل نوشتن، رانندگی و کار با کامپیوتر‌ و لپتاپ میزان خم شدن ستون فقرات و فشار وارد بر آن چندین برابر می شود. نتیجه اینکه بدن همواره در مرحله ای از فشار  باقی می ماند. این فشار عملکرد سیستم ایمنی را پایین می آورد و ریسک ابتلا به آنفولانزا، سرماخوردگی و حتی بیماری های عفونی را افزایش می دهد . اما چطور؟

وقتی درباره فشار روی ستون فقرات صحبت می کنیم، در واقع درباره فشار روی سیستم عصبی هم صحبت می کنیم. یه خاطر داشته باشید که طناب عصبی نخاعی از بین مهره های ستون فقرات عبور داده می شود و سپس به همه ارگان های بدن، عضلات و دیگر سیستم ها منشعب می گردد. خم شدن سر به جلو روی ستون فقرات فشار وارد می کند پس به سیستم عصبی مرکزی هم فشار وارد می نماید. این فشار سبب ایجاد یک تداخل در ارتباط سلول های عصبی می شود که عملکرد عصب سمپاتیک را افزایش می دهد. این دقیقا یعنی فعالیت بیش از حد غده آدرنال و به دنبال آن ترشح بیشتر کورتیزول (هورمون استرس) و در نهایت پایان فعالیت سیستم پاراسمپاتیک. سیستم عصبی پاراسمپاتیک سیستم عصبی آرامش و سکون است که در برابر سیستم عصبی سمپاتیک که باعث واکنش های هیجانی است عمل می نماید.

نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد  - ستون فقرات

سم متابولیک:

خم شدن سر به جلو جنگ دائمی  بین بدن و نیروی جاذبه است.   خم شدن سر به جلو به این معنی است که عضلاتتان تمام مدت سخت کار می کنند فقط برای اینکه شما را راست نگه دارند ، به جای اینکه وزن جثه  به طور متوازن روی مرکز ثقل بدن قرارگیرد.

وقتی عضلات به طور مداوم در حالت انقباض هستند ، نهایتا خسته می شوند و ذخیره اکسیژن شان را از دست می دهند. عضلات بدون اکسیژن کافی در حالت انقباض باقی می مانند و محصول فرعی این وضعیت ایجاد اسید لاکتیک می باشد.  این انقباض عضلانی دائم باعث افزایش اسید لاکتیک و در نهایت افزایش سم متابولیک خواهد شد.

کاهش تخلیه لنفاوی :

وقتی سرتان را به جلو خم می کنید و ساعات طولانی با کامپیوتر و لپتاپ کار می کنید؛ تاثیر سیستم لنفاوی در خارج کردن سموم بدن کاهش خواهد یافت . سیستم لنفاوی بر ضد سم های متابولیک عمل می کند . نشستن و ایستادن درست به جریان لنفاوی در بدن و خروج عفونت ها و ویروس هایی از جمله آنفولانزا و کرونا کمک می کند.‌

نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد  - نشستن و ایستادن صحیح

خم کردن سر به جلو در کنار ابتلا به کمردرد، گردن درد و بیماری های اسکلتی عضلانی می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند بنابراین هنگام کار با مانیتورکامپی‌تر و لپتاپ هرگز سرتان را خم نکنید بلکه با استفاده از ابزارهای ارگونومیک مثل نگهدارنده ارگونومیک مانیتور، مانیتور استند، مانیتور را در راستای چشم قرار دهید .

نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد - پشتی طبی باراد
نگهدارنده ارگونومیک مانیتور ماتریکس باراد

گردآورنده: دکتر مهسا پارسا ارگونومیست ، مریم موسوی مترجم