افراد پشت میز نشین در کنار عوارض معمول نشستن ها ی طولانی مدت از جمله کمردرد، گردن درد، فتق دیسک و …، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری های پروستات هستند. در حدود 50 درصد از مردان در طول عمر حداقل یک بار از درد پروستات رنج می برند. بیماری های پروستات می تواند افراد در تمامی سنین را با خود درگیر کند. پروستات در مردان زیر 50 سال شایع ترین بیماری اورولوژی است.

علائم ابتلا به بیماری های پروستات

مهمترین عامل در درمان بیماری های پروستات زمان است. در دوره اول بیماری باید پروستات تحت درمان قرار بگیرد. یادتان  باشد هیچ بیماری یک دفعه و اتفاقی ایجاد نمی شود. بدن سیگنال ها و نشانه های اولیه ای را مخابره می کند که باید به آن توجه کنید. سوزش ادرار، شب ادراری، تکرر ادرار، احساس درد در اندام های جنسی، زیرشکم، کمر یا در رکتوم (انتهای روده بزرگ)  و پرینیوم از علائمی است که باید به آن توجه کرد.

دلیل افزایش ابتلا به بیماری های پروستات در افراد پشت میزنشین

همانطور که می دانید خون رسانی مناسب به سلول های بدن، ضامن حیات و سلامتی سلول هاست. مکان قرارگیری پروستات به نحوی است که جریان خون اغلب به پرستات به طور صحیح و کامل انجام نمی گیرد. در هنگام نشستن های طولانی مدت، پروستات حداقل جریان خون را دریافت می کند. امروزه افراد بیشتر ساعات روز را در محل کار روبروی مانیتورهایشان نشسته هستند، در طول مسیر بازگشت به منزل نیز می نشینند، اگر نشستن روی کاناپه هنگام تماشای تلویزیون و شام خوردن را هم اضافه کنیم تقریبا تمام ساعات روز در حال نشسته هستیم. تمام این نشستن ها می تواند جریان خون به پرستات را کاهش داده و عوارض جدی برای پروستات ایجاد کند.

دلیل ابتلا به بیماری های پروستات در این افراد فشار مداوم به غده پروستات و پرینیوم هنگام نشستن است. این فشار می تواند حتی به هایپرپلازی (بزرگ شدن غده پروستات) بیانجامد. باقی ماندن در وضعیت نشسته برای طولانی مدت ممکن است آنتی ژن های اختصاصی پروستات (PSA) را افزایش دهد. آنتی ژن های اختصاصی پروستات ماده ای است که توسط سلول های پروستات تولید شده و باعث سیالیت اسپرم می شود. امروزه PSA مهمترین شاخص توموری برای تشخیص سرطان پروستات و پیگیری درمان آن محسوب می شود. در اغلب بیماری های پروستات میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات افزایش می یابد. تحریک کردن PSA همچنین عامل اصلی بیماری هایپرپلازی خوش خیم پروستات، سرطان پروستات و پروستاتیت (التهاب پروستات) می باشد.

بسیاری از ما بیشتر ساعات روز را روبروی مانیتور کامپیوترهایمان یا روی صندلی اتوموبیل ها نشسته هستیم. نشستن طولانی مدت کف لگن فشار وارد می کند و جریان خون به پروستات را محدود می نماید. این کاهش جریان خون در طولانی مدت می تواند مشکلات عمده ای از جمله ورم و التهاب پروستات، بزرگ شدن پروستات و در نهایت سرطان پروستات را ایجاد کند.

راهکارهای کاهش فشار بر پرستات در نشستن های طولانی مدت

یکی از راه های کاهش فشار وارد بر لگن و پروستات، استفاده از انواع به نشین (بالش طبی زیرنشیمنی، زیر نشیمنی، تشکچه طبی اورینگ، ایرینگ، بالش طبی نشیمنگاه ارگونومیک) هاست. هنگامی که روی یک به نشین می نشینید، وزنتان به طور متوازن روی صندلی تقسیم می شود و فشار وارد بر لگن کاهش می یابد علاوه بر این، به نشین های ارگونومیک طوری طراحی می شوند که فشار وارد بر رکتوم (انتهای روده بزرگ)، پرینال و اندام های جنسی کاهش یابد به این منظور به نشین های دوناتی شکل که در مرکز دارای حفره می باشند و به نشین هایی که دارای فرورفتگی در ناحیه تماس با پرینال هستند، بهترین گزینه ها هستند. استفاده از به نشین در افراد مبتلا به هموروئید و مادران باردار قبل و بعد از زایمان برای کاهش درد هنگانم نشستن نیز توصیه می شود.

استفاده از به نشین، بالش طبی زیرنشیمنی، زیر نشیمنی، تشکچه طبی

(اورینگ، ایرینگ، بالش طبی نشیمنگاه ارگونومیک) علاوه بر توزیع متوازن وزن می تواند سبب تصحیح وضعیت نشستن شود. نشستن صحیح و حفظ انحنای صحیح ستون فقرات می تواند از کمردرد، گردن درد، ابتلا به بیماری های ستون فقرات همچون فتق دیسک جلوگیری کند. نشستن درست باعث بهبود تنفس، اکسیژن رسانی به مغز، افزایش سطح انرژی، تمرکز فکری و افزایش بهره وری می گردد. نشستن های درست علاوه بر جلوگیری از بیماری های اسکلتی عضلانی فواید اعجاب آوری، از کاهش استرس گرفته تا بهبود سیستم ایمنی دارد. امروزه در کشورهای پیشرفته استفاده از محصولات ارگونومیک مثل به نشین را برای افزایش بهره وری و بهبود وضعیت کار توصیه می کنند.

به نشین ارگونومیک ارتوپدی

منبع: prostate- health-center

مطالب مرتبط