گوژپشت

وقتی از یک سمت به ستون فقرات نگاه کنیم ستون فقرات دارای 4 انحنای طبیعی است ستون فقرات سینه ای دارای برامدگی است، گوژپشتی وقتی اتفاق می افتد که ستون فقرات سینه ای به طور غیر طبیعی گرد و برامده می شود.

گوژپشت

شانه های آویزان و قوز پشتی ممکن است در سنین بالا غیر قابل اصلاح به نظر برسد .شاید شما فکر میکنید دیگر فرصتی برای تغییر ندارید اما کارشناسان می گویند هنوز شانس  داشتن یک قامت زیبا و برافراشته را دارید‌.

چه چیزهایی به  قامت و پوسچر شما آسیب می رسانند؟

گوژپشتی و قامت خمیده معمولا ریشه در عادت ها و رفتارهای زندگی مدرن دارد مثل کار کردن با کامپیوتر و لپتاپ و نشستن طولانی مدت رو به روی آن، لم دادن روی کاناپه و صندلی راحتی جلوی تلویزیون و کار با گوشی های همراه با سر خم . خم شدن قامت و گوژپشتی می تواند به خاطر حمل اشیا سنگین در کارخانجات و سوپر مارکت ها و یا کارگاه های ساختمانی نیز اتفاق بیافتد.

همه این فعالیت ها می تواند باعث گوژپشتی شوند و یا شانه ها را آویزان سازند. خم شدن به جلو باعث کشیدگی بیش از حد و ضعیف شدن عضلات در پشت شانه ها می شود و عضلات جلوی شانه ها و سینه را کوتاه می کند . نیروی جاذبه بدن را به جلو می کشد چرا که عضلات ضعیف هستند و نمی توانند جثه را به عقب بکشند و بر خلاف نیروی جاذبه عمل کنند . اگر هسته عضلات در پشت و شکم به خاطر کم تحرکی ضعیف گردد نیز گوژ پشتی اتفاق می افتد که در مشاغلی با نشستن طولانی مدت بسیار دیده می شود.عملکرد این عضلات پشت و شکم برای حمل کردن جثه و صاف نگه داشتن بدن بسیار حیاتی می باشد.  

دلیل دیگر قامت خمیده و گوژپشتی ناشی از شکستگی استخوان های پشت می باشد. افراد مبتلا به پوکی استخوان ممکن است شکستگی را تجربه کنند چرا که مهره های پشت به اندازه ای محکم و قوی نیستند که وزن بدن را تحمل کنند.

پیامدهای پوسچر نادرست (نشستن و ایستادن نادرست)

بعضی افراد می پرسند چرا باید طرز نشستن و ایستادنمان را تغییر دهیم ؟ باید بدانیم که نشستن نادرست و ابتلا گوژپشتی باعث می شود مرکز ثقل  بدن به جلو منتقل می شود و ریسک افتادن را افزایش می دهد. هر روز که می گذرد بخشی از مضرات  نشستن های نادرست و طولانی مدت آشکار می شود.  از دردهای اسکلتی عضلانی مثل گردن درد ، کمردرد، پا درد، مچ درد  گرفته تا بیماری های مزمنی مثل فتق دیسک کمر، فتق دیسک  گردن، آرتروز و گوژپشتی

از افزایش فشار خون گرفته تا تضعیف سیستم ایمنی ،  کاهش عملکرد شش ها ، کاهش اکسیژن رسانی به مغز، مشکل در هضم غذا ،  تکرر ادرار، ابتلا به هموروئید، واریس و سردرد گردنی  و تنها اینها بخشی از مضرات نشستن های نادرست است.

پس به اندازه کافی دلیل حیاتی  برای  درست نشستن  داریم

چگونه گوژپشتی خود را درمان کنیم ؟

کلید اصلاح گوژپشتی قوی کردن و کشش عضلات بالای پشت و سینه است که ورزش های خاصی به این منظور توصیه می شوند . نشستن درست هنگام کار با مانیتور کامپیوتر و لپتاپ نیز از ابتلا به گوژپشتی جلوگیری و در درملان آن موثر است . در صفحه اصلی همین سایت می توانید نشستن درست هنگام کار با مانیتور و هنگام رانندگی را بیاموزید. استفاده از تجهیزات ارگونومیک در بهبود وضعیت نشستن برای  جلوگیری از ابتلا به قوز پشتی یا گوژپشتی بسیار موثر هستند.

ارگوتاپ

منبع : health.harvard.eu